Rosjanie stracili pięć swoich najnowszych czołgów T-90M. Oto zdjęcia

Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły, że jej żołnierze zniszczyli lub przejęli aż pięć najnowocześniejszych rosyjskich czołgów T-90M. Na dowód opublikowano też zdjęcia wszystkich pojazdów. To ogromna strata dla Kremla.

Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły, że jej żołnierze zniszczyli lub przejęli aż pięć najnowocześniejszych rosyjskich czołgów T-90M. Na dowód opublikowano też zdjęcia wszystkich pojazdów. To ogromna strata dla Kremla.
Rosjanie stracili pięć swoich najnowszych czołgów T-90M /Siły Zbrojne Ukrainy/Twitter /Twitter

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się zniszczeniem lub przejęciem aż pięciu najnowocześniejszych rosyjskich czołgów T-90M, które zostały wysłane na linię frontu do Ukrainy. Przy okazji opublikowano też zdjęcia wszystkich pojazdów w zastanym stanie przez ukraińskich żołnierzy.

Analitycy podkreślają, że to ogromna strata wizerunkowa dla Kremla. Mówimy tutaj o wielkiej myśli technicznej rosyjskiej armii. Pojazdy te dotychczas były dumą Kremla i postrachem dla krajów NATO. Grupa Oryxspioenkop, która zajmuje się wnikliwą i rzetelną dokumentacją strat wojennych Rosji i Ukrainy, podała, że żołnierze ukraińskiej armii zniszczyli jeden czołg T-90M, dwa poważnie uszkodzili i kolejne dwa przejęli na swój użytek.

Reklama

Czołg T-90M to duma rosyjskiej armii

Jeden T-90M został zniszczony w maju, drugi porzucony w lipcu, a kolejne dwa zniszczone w październiku. Sprawcami najnowszej straty Rosjan byli członkowie ukraińskiej 93. Brygady Zmechanizowanej. Do zdarzenia doszło w okolicy Bachmutu. Najnowsze rosyjskie czołgi zostały zniszczone m.in. ręcznymi wyrzutniami Javelin oraz pociskami artyleryjskimi M982 Excalibur.

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90 (wdrożenie w 1993 roku), która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Na pokładzie T-90M pojawiła się zmodernizowana armata gładkolufowa 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży.

Systemy ochrony T-90M za słabe dla broni z Zachodu

Nie zabrakło też wzmocnienia opancerzenia z montażem modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Według najnowszego raportu Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie stracili na froncie w Ukrainie 1500 różnego rodzaju czołgów. Analitycy podają, że stanowi to aż 40% wszystkich czołgów znajdujących się w służbie rosyjskiej armii w 2021 roku. Najbardziej bolesna dla armii jest strata ponad 300 czołgów z rodziny T-72B i wariantów BA. T-72B3 pochodzą z 2011 roku, a T-72B3M nawet z 2016 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: T-90M
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy