Rosjanie wysadzili w powietrze swój szturmowy helikopter. Jest nagranie

Widoczny na opublikowanym nagraniu śmigłowiec Ka-52 Aligator został wysadzony w powietrze przez samych Rosjan, ponieważ bali się, że zostanie przejęty przez Ukraińców.

Widoczny na opublikowanym nagraniu śmigłowiec Ka-52 Aligator został wysadzony w powietrze przez samych Rosjan, ponieważ bali się, że zostanie przejęty przez Ukraińców.
Rosjanie wysadzili w powietrze swój szturmowy helikopter Ka-52 Aligator /Twitter/Ukraine Weapons Tracker /123RF/PICSEL

Rosyjski postrach przestworzy, czyli śmigłowiec Ka-52 Aligator, bardzo często bierze udział w atakach na pozycje ukraińskie na wschodzie kraju i równie często jest niszczony za pomocą ręcznych wyrzutni dostarczonych przez Zachód.

Niedawno Kamow Ka-52 Aligator został na przykład zniszczony za pomocą polskiego pocisku przeciwlotniczego PPZR Piorun. O tej akcji poinformował Jurij Koczewenko, rzecznik 95 Brygady Desantowo-szturmowej, a później te wieści potwierdziło również Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Reklama

Rosjanie zniszczyli swój potężny śmigłowiec Ka-52 Aligator

Tymczasem na filmie opublikowanym przez Siły Zbrojne Ukrainy możemy zobaczyć inną, ale nietypową sytuację. Otóż jest to wysadzenie Ka-52 przez samych Rosjan. Maszyna uległa awarii podczas lotu i załoga podjęła decyzję o natychmiastowym lądowaniu. Po opuszczeniu śmigłowca, rosyjski oddział postanowił wysadzić swoją maszynę.

Jak tłumaczą analitycy wojskowi, zniszczenie swojego śmigłowca w takich okolicznościach, to rutynowa procedura, która ma na celu przeciwdziałanie dostania się zaawansowanego sprzętu w ręce wroga. Rosjanie obawiali się, że Ka-52 Aligator może zostać rozebrany na części i przewieziony do baz lotniczych NATO, gdzie inżynierowie będą mogli dowiedzieć się więcej o rosyjskiej technologii. Jakiś czas temu Ukraińcy przejęli jedną z takich maszyn i wysłali ją do USA.

Kamow Ka-52 Aligator to rosyjski śmigłowiec szturmowy, który pierwszy raz wzbił się w niebo w 1997 roku. Obecnie armia posiada ok. 70 sztuk tych maszyn w różnych konfiguracjach. Śmigłowiec wyróżnia się swoim układem napędowym. Oparty jest na konstrukcji Kamowa. Maszyna została wyposażona w dwa duże, współosiowe i przeciwbieżne wirniki. Są one umieszczone jeden pod drugim.

Ka-52 Aligator to bardzo ciekawa technologicznie maszyna

Zapewnia to Ka-52 Aligator osiąganie większych prędkości, stabilniejszy lot, większą zwrotność i możliwość lądowania na małych powierzchniach. W czasie awarii maszyny, ciekawym rozwiązaniem jest odrzucanie wirników w taki sposób, by piloci mogli bezpiecznie się katapultować w swoich fotelach.

Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy podało, że dotychczas żołnierzom udało się zestrzelić 30 rosyjskich śmigłowców Ka-52. Dokonano tego najróżniejszą bronią, nie tylko rodzimą, ale również tą otrzymaną od innych krajów świata. Nie jest tutaj tajemnicą, że duża część śmigłowców została zestrzelona właśnie za pomocą polskich Piorunów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ka-52 Aligator | Kh-52 Aligator

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy