SpaceX chwali się nagraniem silnika rakiety Falcon 9. W tle zachód Słońca

SpaceX w trakcie jednej z ostatnich misji zarejestrowało z poziomu drugiego stopnia rakiety Falcon 9 ciekawe nagranie. Widać na nim rozżarzony silnik Merlin w trakcie lotu w kosmosie, a w tle zachód Słońca i to nie byle jaki. Na podobne widoki będąc na Ziemi, nie mamy co liczyć. Możemy to jednak zobaczyć na filmie.

Falcon 9 firmy SpaceX w trakcie startu z 4 stycznia 2024 r.
Falcon 9 firmy SpaceX w trakcie startu z 4 stycznia 2024 r.SpaceXmateriały prasowe

Starty rakiet SpaceX stały się już na tyle powszechne (tylko w 2023 r. firma przeprowadziła blisko 100 misji orbitalnych), że przestały już budzić towarzyszącą im wcześniej euforię. Jednak w trakcie misji można zobaczyć naprawdę niepowtarzalne widoki. Również takie, których nie mamy okazji oglądać z powierzchni Ziemi, czego dobrym przykładem jest nowy film udostępniony przez firmę Elona Muska.

Drugi stopień rakiety Falcon 9 z zachodem Słońca w widoku z kosmosu

SpaceX udostępniło na własnym kanale w platformie X (dawniej Twitter) krótkie nagranie, gdzie uwieczniono próżniowy silnik Merlin z drugiego stopnia rakiety Falcon 9. Film zarejestrowano w kosmosie, gdy oba stopnie uległy wcześniej oddzieleniu. Na wideo widać rozgrzany do czerwoności silnik, ale nie to stanowi najbardziej spektakularny widok.

W tle widać zachód Słońca i to nie byle jaki. Można dostrzec, jak gwiazda naszego układu chowa się za Ziemią. Takich widoków z powierzchni planety nie można oglądać i trzeba przyznać, że robi to wrażenie. Obejrzyjcie to koniecznie na poniższym wideo.

Film zarejestrowano w trakcie misji Ovzon 3, którą SpaceX przeprowadziło 4 stycznia 2024 r. Firma wykorzystała rakietę Falcon 9. Po udanej misji pierwszy stopień udało się odzyskać i wylądowano nim prostopadle na specjalnym stanowisku.

SpaceX ma na rok 2024 bardzo ambitne plany

SpaceX wierzy, że w tym roku przeprowadzi ponad 100 misji orbitalnych. Firma zakłada starty własnych rakiet w 2024 r. co 2-3 dni. W tym celu zamierza głównie wykorzystywać Falcony 9. Rekordowy z nich poleciał w kosmos 19 razy, ale niestety na tym koniec. Pierwszy stopień po misji w grudniu uległ przewróceniu na barce i został uszkodzony.

Ponadto SpaceX szykuje statek Starship, który w połączeniu z pierwszym stopniem Super Heavy ma aż 120 m wysokości i ma zapewnić ogromne możliwości z zakresu wynoszenia ładunków w kosmos. W przypadku niskiej orbity okołoziemskiej za jednym razem będzie to mogło być nawet 150 t. Obecnie firma szykuje się do trzeciego lotu orbitalnego rakiety i pewnie nie będzie on jedynym w tym roku.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas