Światowej sławy biuro architektoniczne projektuje z użyciem AI

Zaha Hadid Architects jest jednym z najsłynniejszych biur architektonicznych na świecie. Jego obecny szef niedawno ujawnił, że ostatnio większość projektów powstaje z udziałem sztucznej inteligencji.

Znane biuro architektoniczne projektuje przy wykorzystaniu AI
Znane biuro architektoniczne projektuje przy wykorzystaniu AIzahahadidarchitects/Instagram123RF/PICSEL

Wszystko wskazuje na to, że sztuczna inteligencja na dobre rozgościła się w zawodowej sferze życia i nie chodzi tu o branżę IT. Biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects (ZHA) ujawniło, że tworząc nowe projekty, korzysta ze sztucznej inteligencji.

Zaha Hadid była brytyjską architektką pochodzącą z Iraku (zm. 2016 r.). Do tej pory jest też jedną z najbardziej znanych przedstawicielek tej profesji, nie tylko za sprawą wyjątkowych budynków, które były tworzone w założonej przez nią pracowni architektonicznej, ale także dzięki temu, że jako pierwsza kobieta zdobyła w 2004 r. Nagrodę Pritzkera, określaną mianem architektonicznego Nobla.

Szczerze mówiąc, sam zastanawiałem się, skąd architekci brytyjskiego biura mają pomysły na takie futurystyczne formy. Niedawno szef studia Patrik Schumacher ujawnił, że część projektów opracowuje z wykorzystaniem generatorów AI do przetwarzania tekstu na obraz, takich jak DALL-E 2, Midjourney i Stable Diffusion.

Nie każdy projekt go wykorzystuje, ale powiedzmy większość - zachęcam wszystkich, którzy pracują nad konkursami i wczesnymi pomysłami, aby zobaczyli, co się pojawi i po prostu mieli większy repertuar.
powiedział Schumacher portalowi Dezeen

Dodał też, że pozwala to na pokazanie wstępnych szkiców klientom, nad którymi może następnie dalej pracować.

AI pozwala projektować kontynuując dziedzictwo słynnej założycielki

Warto zauważyć, że budynki stworzone przez AI mają charakterystyczny płynny, muskularny styl studia rozsławiony przez Zahę Hadid. Schumacher wyjaśnia, że prawie wszystkie z nich w podpowiedziach projektowych mają "Zaha Hadid".

Co więcej, jako największe biuro architektoniczne w Wielkiej Brytanii i jedno z największych na świecie utworzyło nawet swoją wewnętrzną grupę badawczą AI.

Szef ZHA krytykuje ograniczenia w rozwoju AI

Od momentu pojawienia się sztucznej inteligencji toczy się dyskusja, w jakim stopniu może wywrócić do góry nogami branżę kreatywną. Warto tu wspomnieć choćby zdobywcę nagrody Sony World Photography Award. Zwycięska praca przedstawiała czarno-białą fotografię dwóch kobiet. Autor nie przyjął nagrody, jego celem było wywołanie dyskusji.

Informowaliśmy niedawno o nagrodzie Osobowość Roku 2022, którą otrzymała nieistniejąca osoba wygenerowana przez AI.

Nawet Elon Musk i Steve Wozniak podpisali otwarty list ostrzegający, że takie systemy stanowią "poważne zagrożenie dla społeczeństwa i ludzkości". Schumacher krytykuje jednak jakiekolwiek formy regulacji. Uważa, że wszelkie problemy należy rozwiązywać w duchu wolności i otwartości.

Warto jednak na słowa szefa ZHA spojrzeć także nieco krytycznie, mając w pamięci choćby jego wezwanie do likwidacji mieszkań socjalnych i przestrzeni publicznej podczas Światowego Festiwalu Architektury.

Choć skrajne podejścia w tym przypadku nikomu nie będą służyły, to warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że pierwotne obawy niektórych architektów na szczęście się nie urzeczywistniły. Rzeczywiście, AI wchodzi w branżę architektury, ale okazuje się być bardzo dobrą pomocą dla architektów.

Przeczytaj także:

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas