Sztuczna inteligencja jest mistrzem tworzenia nowych świątecznych piosenek

Kolędy, pastorałki i kultowe już Last Christmas od zespołu Wham! już niebawem mogą odejść w niepamięć, bo za pisanie nowych świątecznych hitów bierze się… tak, sztuczna inteligencja.

Tworzenie nowej zawartości jest jednym z głównych założeń sieci neuronowych i do tego celu szkolimy sztuczną inteligencję, nie powinno nas więc dziwić, że ta wywiązuje się ze swoich zadań - tym razem mamy do czynienia z modelem, który na podstawie poznanych melodii tworzy zupełnie nowe piosenki okolicznościowe.

Zespół odpowiedzialny za ten projekt zapoznał AI ze znanymi bożonarodzeniowymi melodiami w formacie MIDI, trenując je i dając jakiś punkt wyjścia, a następnie zostawił same sobie. Mówimy tu o architekturze typu LSTM, czyli Long-Short Term Memory, która najlepiej sprawdza się w przypadku złożonych formatów, jak języki czy właśnie muzyka.

Reklama

W efekcie na odpowiednim profilu możemy zapoznać się z 5 piosenkami świątecznymi stworzonymi od podstaw przez sztuczną inteligencję. Co jednak podkreślają badacze, mieli bardzo ograniczony czas i gdyby było inaczej, melodie byłyby dużo lepsze i bardziej wpadające w ucho.

Mówiąc krótko, w tym roku z pewnością zostaniemy jeszcze przy ulubionych klasykach, ale kto wie, co będzie za kilka lat - może muzyka tworzona przez sztuczną inteligencję będzie tak dobra, że pokona nasze przyzwyczajenia? Last Christmas, I gave you my heart. But the very next day you gave it away.

Źródło: GeekWeek.pl/hackaday

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy