Sztuczna Inteligencja zamieniła się w pięciu wielkich rzeźbiarzy. "Niemożliwa Statua" przeraża
Rzeźba zaprojektowana przez AI jest wykonana ze stali. Wystawione w szwedzkim muzeum monumentalne dzieło o nazwie "Niemożliwa Statua" przypomina zdeformowanego człowieka trzymającego w dłoni kulę ziemską. Sztuczna Inteligencja dostała zadania stworzenia czegoś, co mogło powstać w umyśle pięciu połączonych najwybitniejszych rzeźbiarzy wszech czasów. Czy to szaleństwo ma jakieś granice?
Sztuczna inteligencja (AI) jest coraz częściej wykorzystywana do tworzenia dzieł artystycznych. Wystarczy wydać jej polecenie, aby zamieniła się w artystę i stworzyła rzeźbę udając na przykład styl znanego rzeźbiarza.
Tym razem grupa szwedzkich naukowców postanowiła przeprowadzić niezwykły eksperyment. Wydała dyspozycję dla AI, aby ta stworzyła rzeźbę poprzez połączenie geniuszu aż pięciu wielkich rzeźbiarzy.
5 rzeźbiarzy, w których "zamieniła się" sztuczna inteligencja, tworząc "Niemożliwą Statuę":
- Michał Anioł (Włochy 1475-1564)
- Auguste Rodin (Francja 1840-1917)
- Kathe Kollwitz (Niemcy 1867-1945)
- Kotaro Takamura (Japonia 1883-1956)
- Augusta Savage (USA 1892-1962)
Do stworzenia rzeźby wykorzystano aż trzy różne programy sztucznej inteligencji, które opracowała firma Sandvik. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Dzieło połączonych sił AI przypomina ludzką postać, która jest pochylona i trzyma w ręku kulę ziemską. Ten pomysł z ziemskim globem był absolutnie autorską koncepcją AI.
To prawdziwa statua stworzona przez pięciu różnych mistrzów, którzy nigdy nie mieliby możliwości współpracy w rzeczywistości
Statua została wykonana ze stali nierdzewnej. Ma 150 centymetrów wysokości i waży 500 kilogramów. "Niemożliwa statua" jest obecnie prezentowana w Muzeum Nauki i Technologii w Sztokholmie. To jeden z pierwszych przypadków, kiedy coś stworzone przez AI jest pokazywane jako dzieło sztuki. Reakcje widzów są bardzo emocjonalne. Nawet eksperci podkreślają, że w statui jest coś "nieludzkiego".
Coś w niej sprawia, że czuję, jakby ta statua nie była stworzona przez człowieka
Inżynierowie ze szwedzkiej firmy projektowej Sandvik szkolili AI, podając jej wiele zdjęć rzeźb stworzonych przez pięciu różnych artystów. Następnie AI zaproponowało kilka obrazów w 2D, które mogły stanowić połączenie stylu i geniuszu pięciu mistrzów.
Ostatecznie otrzymaliśmy obrazy rzeźby, w których można było dostrzec odbicie różnych mistrzów. Następnie przekształciliśmy obrazy 2D w modele 3D
Zwiedzający dostrzegają w "Niemożliwej Statui" elementy typowe dla wielkich mistrzów. Ludzka sylwetka przypomina styl rzeźb Michała Anioła, ale ręka trzymająca glob jest wyraźnie zainspirowana Takamurą. Twórcy "Niemożliwej Statui" zapowiadają kolejne dzieła sztuki, które stworzy sztuczna inteligencja. Być może w przyszłości powstaną specjalne muzea, w których będą prezentowane dzieła wyłącznie zaprojektowane przez AI.