Tajemnicza opaska na ręce Benedykta XVI. Papież Franciszek prosi o modlitwę

95-letni Joseph Ratzinger, papież Benedykt XVI, został niedawno sfotografowany ze specjalnym urządzeniem na ręce, które do złudzenia przypominało zegarek. Nie był to jednak smartwatch, a narzędzie, które prawdopodobnie na bieżąco monitoruje parametry życiowe schorowanego byłego biskupa Rzymu.

Opaska na ręce Benedykta XVI

Papież-senior Benedykt XVI, który ma 95 lat, od wielu lat choruje. Zły stan jego zdrowia potwierdzają ostatnie zdjęcia. Joseph Ratzinger schudł, nie był w stanie wykonać samodzielnie więcej, niż kilka kroków, poruszał się na wózku inwalidzkim. 

Dziś o modlitwę za Benedykta XVI poprosił papież Franciszek. 

Spore zainteresowanie wzbudziło w ostatnich tygodniach tajemnicze urządzenie zauważone na ręce Benedykta XVI, które z wyglądu przypomina smartwatch. W rzeczywistości to coś o wiele poważniejszego.

Opaska i tarcza składają się na specjalny sprzęt służący do monitorowania stanu zdrowia i parametrów życiowych schorowanego papieża-seniora. To nieodłączny element jego codziennego funkcjonowania, który w razie problemów, czy niepokojących sygnałów, może pomóc w szybkiej reakcji lekarzy opiekujących się chorym.

Reklama

Urządzenie tego rodzaju w czasie rzeczywistym zbiera informacje z ciała danej osoby i analizuje je, w razie potrzeby przesyłając sygnał do placówki medycznej czy osób zajmujących się pacjentem. Wśród zbieranych danych wymienić można nieregularny rytm serca czy informacje glikemiczne.

Opaska kontrolująca zdrowie stanowi wsparcie nie tylko dla chorego, ale również jego opiekunów. Nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu. Zastępuje skomplikowaną aparaturę poprzez urządzenie przypominające zegarek i będące wygodnym w codziennym użytkowaniu. Poza tym, działa nieustannie i daje o sobie znać wtedy, gdy konieczna jest interwencja, podanie leków czy przedsiębranie bardziej zaawansowanych działań. 

Taka opaska na ręce papieża-emeryta sugeruje, w jak poważnym jest stanie. 

Komentujący zdjęcie w sieci zwrócili jednak uwagę, że omawiana opaska może być zwykłym smartwatchem. Jeden z użytkowników Twittera zwrocil uwagę na wygląd tarczy, która może być w rzeczywistości jej tylnią stroną wraz ze wszystkimi czujnikami. Oznaczałoby to, że zegarek został założony odwrotnie, niż powinno to mieć miejsce.

Benedykt XVI, czyli papież, który ustąpił

Joseph Aloisius Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miejscowości Marktl na terenie dzisiejszych niemiec. Tron Stolicy Apostolskiej objął po śmierci Jana Pawła II, 19 kwietnia 2005 roku. Przyjął imię Benedykt XVI i sprawował władzę do 28 lutego 2013 roku, kiedy to abdykował

Decyzja ta była szalenie zaskakująca, chociaż nie stanowiła sytuacji bezprecedensowej. Poprzednia abdykacja papieża miała miejsce 4 lipca 1415 roku, kiedy to z władania Watykanem i kościołem rzymskokatolickim zrezygnował Grzegorz XII. W przypadku Benedykta XVI przesłanką do takiej decyzji był zły i pogarszający się stan zdrowia.

Pontyfikat Benedykta XVI trwał 7 lat, 10 miesięcy i 9 dni. Wśród najważniejszych wydarzeń tego okresu wymienia się m.in. wizytę papieża w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, wizytę w Turcji czy zorganizowanie synodu dla biskupów Bliskiego Wschodu.

Od ustąpienia, już jako emerytowany papież, mieszka w klasztorze Mater Ecclesiae. 2 września 2020 stał się najdłużej żyjącym papieżem, wyprzedzając tym samym Leona XIII. Co ciekawe, okres papieskiej emerytury w jego przypadku jest dłuższy, niż sam pontyfikat. 

Papież Benedykt w Polsce

Joseph Ratzinger odwiedzał Polskę dziewięciokrotnie, lecz tylko ostatnia wizyta odbyła się w roli papieża. Wówczas na trasie pielgrzymki do naszego kraju znalazły się Warszawa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwaria Zebrzydowska i Częstochowa. Pierwsza wizyta z kolei miała miejsce w 1977 roku — Ratzinger był wówczas arcybiskupem Monachium.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Benedykt XVI | papież | Smartwatch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama