Tajemnicza opaska na ręce zmarłego Benedykta XVI. Co to za urządzenie?

Po kilku dniach, podczas których spływały niepokojące informacje, dzisiaj, 31 grudnia 2022 roku Watykan wydał oświadczenie, informując o śmierci papieża Benedykta XVI. 95-letni Joseph Ratzinger został niedawno sfotografowany ze specjalnym urządzeniem na ręce, które do złudzenia przypominało zegarek. Nie był to jednak smartwatch, a narzędzie, które prawdopodobnie na bieżąco monitorowało parametry życiowe schorowanego byłego biskupa Rzymu.

Opaska na ręce Benedykta XVI

Papież-senior Benedykt XVI miał 95 lat. Od wielu już lat chorował, co było widoczne na zdjęciach z ostatnich miesięcy. Wychudzony papież był w stanie wykonać co najwyżej kilka kroków samodzielnie. Na co dzień natomiast poruszał się na wózku inwalidzkim. W ubiegłą środę urzędujący papież Franciszek poprosił natomiast o modlitwę za swojego poprzednika.

Spore zainteresowanie wzbudziło w ostatnich tygodniach tajemnicze urządzenie zauważone na ręce Benedykta XVI, które z wyglądu przypomina smartwatch. W rzeczywistości to coś o wiele poważniejszego.

Reklama

Opaska i tarcza składają się na specjalny sprzęt służący do monitorowania stanu zdrowia i parametrów życiowych schorowanego papieża-seniora. Był to nieodłączny element jego codziennego funkcjonowania, który w razie problemów, czy niepokojących sygnałów, miał pomóc w szybkiej reakcji lekarzy opiekujących się chorym.

Urządzenie tego rodzaju w czasie rzeczywistym zbiera informacje z ciała danej osoby i analizuje je, w razie potrzeby przesyłając sygnał do placówki medycznej czy osób zajmujących się pacjentem. Wśród zbieranych danych wymienić można nieregularny rytm serca czy informacje glikemiczne.

Opaska kontrolująca zdrowie stanowi wsparcie nie tylko dla chorego, ale również jego opiekunów. Nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu. Zastępuje skomplikowaną aparaturę poprzez urządzenie przypominające zegarek i będące wygodnym w codziennym użytkowaniu. Poza tym, działa nieustannie i daje o sobie znać wtedy, gdy konieczna jest interwencja, podanie leków czy przedsiębranie bardziej zaawansowanych działań. 

Taka opaska na ręce papieża-emeryta sugerowała już dawno, w jak poważnym był stanie.  

Komentujący zdjęcie w sieci zwrócili jednak uwagę, że omawiana opaska mogła być zwykłym smartwatchem. Jeden z użytkowników Twittera zwrócił uwagę na wygląd tarczy, która może być w rzeczywistości jej tylną stroną wraz ze wszystkimi czujnikami. Oznaczałoby to, że zegarek został założony odwrotnie, niż powinno to mieć miejsce. Oczywiście to tylko teoria, ale mogło być to kluczowe przeoczenie.

Zmarł Benedykt XVI, czyli papież, który ustąpił

Joseph Aloisius Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miejscowości Marktl na terenie dzisiejszych Niemiec. Tron Stolicy Apostolskiej objął po śmierci Jana Pawła II, 19 kwietnia 2005 roku. Przyjął imię Benedykt XVI i sprawował władzę do 28 lutego 2013 roku, kiedy to abdykował

Decyzja ta była szalenie zaskakująca, chociaż nie stanowiła sytuacji bezprecedensowej. Poprzednia abdykacja papieża miała miejsce 4 lipca 1415 roku, kiedy to z władania Watykanem i kościołem rzymskokatolickim zrezygnował Grzegorz XII. W przypadku Benedykta XVI przesłanką do takiej decyzji był zły i pogarszający się stan zdrowia.

Pontyfikat Benedykta XVI trwał 7 lat, 10 miesięcy i 9 dni. Wśród najważniejszych wydarzeń tego okresu wymienia się m.in. wizytę papieża w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, wizytę w Turcji czy zorganizowanie synodu dla biskupów Bliskiego Wschodu.

Od ustąpienia, już jako emerytowany papież, mieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae. 2 września 2020 stał się najdłużej żyjącym papieżem, wyprzedzając tym samym Leona XIII. Co ciekawe, okres papieskiej emerytury w jego przypadku był dłuższy, niż sam pontyfikat. 

Papież Benedykt w Polsce

Joseph Ratzinger odwiedzał Polskę dziewięciokrotnie, lecz tylko ostatnia wizyta odbyła się w roli papieża. Wówczas na trasie pielgrzymki do naszego kraju znalazły się Warszawa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwaria Zebrzydowska i Częstochowa. Pierwsza wizyta z kolei miała miejsce w 1977 roku — Ratzinger był wówczas arcybiskupem Monachium.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy