Tak wygląda amerykański "deszcz śmierci" w Ukrainie

Pentagon przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy przerażającą broń, która totalnie pacyfikuje rosyjski sprzęt i żołnierzy. Mowa tutaj o pociskach rakietowych GMLRS M30A1 z głowicą Alternative Warhead.

Pentagon przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy przerażającą broń, która totalnie pacyfikuje rosyjski sprzęt i żołnierzy. Mowa tutaj o pociskach rakietowych GMLRS M30A1 z głowicą Alternative Warhead.
Tak wygląda amerykański "deszcz śmierci" w Ukrainie. To pociski GMLRS M30A1 /Twitter/Ukrainian Front /123RF/PICSEL

Jeśli ktoś zapyta o najpotężniejszą i najbardziej przerażającą broń znajdującą się obecnie w arsenale Sił Zbrojnych Ukrainy, to śmiało można rzec, że to pociski GMLRS M30A1 z głowicą Alternative Warhead do wyrzutni M142 HIMARS i M270 MLRS. Ta broń dosłownie tworzy "deszcz śmierci" nad rosyjskimi żołnierzami i ich pancernym sprzętem.

Pociski GMLRS M30A1 to broń do punktowego ataku na wybrany cel. Może to być oddział żołnierzy lub specjalistyczny sprzęt. W trackie uderzenia, z pocisku uwalnianych jest 182 tysiące wolframowych kulek, które z ogromną prędkością i energią bez problemu są w stanie przebić kamizelki ochronne ze stalowych wkładów balistycznych, a nawet warstwę kevlaru. W przypadku wozów opancerzonych czy systemów artylerii, wchodzą w nie jak w masło, w kilka sekund doszczętnie je niszcząc i eliminując z linii frontu.

Reklama

Pociski GMLRS M30A1 tworzą "deszcz śmierci"

Ta broń została opracowana przez amerykańskie koncerny zbrojeniowe jako mniej kontrowersyjna wersja amunicji kasetowej. Jej atrybutem jest możliwość dokładnego kontrolowania uderzenia w konkretny cel przeznaczony do eliminacji. Tymczasem amunicja kasetowa może ogarnąć spory obszar i jej dużym minusem są zagrażające cywilom niewybuchy.

Pociski rakietowe GMLRS M30A1 z głowicą Alternative Warhead zostały już użyte w wielu atakach na rosyjskie systemy rakietowe czy obrony powietrznej. Za każdym razem pojazdy zostały całkowicie zniszczone, a rosyjska obsługa ponosiła śmierć na miejscu. Niestety, pociski M30A1 są znacznie droższe od amunicji kasetowej, dlatego SZU nie dostaną tej broni w takich ilościach, jakie zaspokoiłyby ich zapotrzebowanie.

Pociski M30A1 lepsze od amunicji kasetowej

Ten cel ma spełnić nowa amunicja kasetowa z USA. Nie można tutaj nie wspomnieć, że amerykańska broń jest najbardziej efektywną i najmniej zagrażającą cywilom na świecie. Pentagon oświadczył bowiem, że dostarczone pociski cechują się maksymalną liczbą niewybuchów na poziomie zaledwie 2,5 procent, podczas gdy w przypadku rosyjskiej broni jest to aż 30-40 procent.

Chociaż stosowanie amunicji kasetowej jest zabronione konwencją przez wiele krajów świata, to jednak agresorzy muszą liczyć się z faktem, że Ukraina ma prawo bronić się wszelką dostępną bronią, nawet tą najbardziej przerażającą. Gdy nie będzie rosyjskiej siły żywej, to nie będzie stawianego oporu przy wyzwalaniu i wtedy ukraińska kontrofensywa w końcu przyspieszy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy