Takich nie ma nawet Elon Musk. Sceye testuje sterowiec "internetowy"

Jeśli chcesz zapewnić szybki internet użytkownikom mieszkającym w regionach, gdzie nie można doprowadzić łącza szerokopasmowego, to masz dwie opcje. Albo wysyłasz satelity w kosmos, albo dostarczasz internet z wysoko latającej platformy przypominającej sterowiec.

Nie tylko Starlink od Elona Muska. Są też inne pomysły na szybki Internet
Nie tylko Starlink od Elona Muska. Są też inne pomysły na szybki InternetSceyemateriały prasowe

Pierwszą możliwość wybrał Elon Musk, bo miał akurat pod ręką niezbędne rakiety, a drugą firma Sceye, której jednostka HAPS (ang. High-Altitude Platform Station) wykorzystuje energię słoneczną do unoszenia się w stratosferze.

Sceye to amerykańska firma z branży lotniczej, założona w 2014 roku przez Mikkela Vestergaarda Frandsena, który jest także właścicielem firmy Vestergaard zajmującej się zdrowiem publicznym, produkującej m.in. oczyszczające wodę urządzenie LifeStraw. Jeśli zaś chodzi o samo HAPS, to bezzałogowy wypełniony helem statek powietrzny o długości 65 m, zaprojektowany do pionowego startu, a następnie wzniesienia się na wysokość od 18 do 19 tys. metrów. 

Internet dostarczy bezzałogowy sterowiec

Następnie może zawisnąć w miejscu na określonej wysokości i zestawie współrzędnych GPS, zasilany ogniwami słonecznymi z selenku galu i arsenku galu, które są zintegrowane z jego "peleryną słoneczną", czyli srebrną folią. Kiedy tak unosi się w powietrzu, jest w stanie wykonywać takie zadania, jak przekazywanie szerokopasmowego Internetu, monitorowanie klimatu i środowiska oraz obserwowanie pożarów lasów lub innych klęsk żywiołowych.

Co ciekawe, pomysł zainteresował włodarzy stanu Nowy Meksyk, którzy chcą włączyli go do oficjalnego programu powszechnego szerokopasmowego internetu dla Nawaho, czyli największej grupy etnicznej Indian Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych, której duża część zamieszkuje rezerwat położony na terenie stanów Arizona, Nowy Meksyk oraz Utah, zajmujący powierzchnię ponad 70 tys. km². HAPS jest także częścią pięcioletniego badania Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, którego celem jest śledzenie i pomiar emisji metanu.

Debiut komercyjny w przyszłym roku

Sceye HAPS wykonał swoje pierwsze loty w 2021 r., osiągając maksymalną wysokość 19 690 m. Wykorzystał także pokładowy układ aktywnych anten 4G i technologię formowania wiązki, aby utrzymać połączenie danych LTE OpenRAN ze smartfonem na ziemi na rekordowym dystansie ponad 140 km (LTE ma zazwyczaj zasięg około 100 km).

Ostatni przełomowy moment w historii sterowca miał zaś miejsce kilka dni temu, kiedy to zademonstrował on zdolność do ładowania akumulatorów w ciągu dnia za pomocą ogniw słonecznych, a następnie wykorzystywania tej energii do utrzymywania się w powietrzu przez noc. Wystartował 15 sierpnia o godzinie 7:36 z placówki Sceye w Nowym Meksyku, osiągając wysokość 18 593 m i lądując dopiero następnego dnia o 12:21 (docelowo pozostawać ma w powietrzu miesiącami).

Podczas lotu samolot wykazał również zdolność do pozostawania w miejscu nad obszarem działań i przemieszczania się w inne miejsce. Sceye HAPS wykonał w sumie 20 lotów testowych, dwa kolejne zaplanowano jeszcze w tym roku, a plany przewidują wprowadzenie samolotu do użytku komercyjnego w 2025 r.

Lot był ważną demonstracją wydajności i odporności naszej platformy. Nie mogę się doczekać wzrostu i skali możliwości przy każdym kolejnym locie
mówi Stephanie Luongo, szefowa misji.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas