Technologia pozwoliła myszom widzieć w ciemnościach. Teraz czas na ludzi

Człowiek jest zwierzęciem dziennym. Nasze oczy nie są przystosowane do widzenia w nocy, ale niedługo może się to zmienić za sprawą specjalnej technologii, która została przetestowana na myszach i naprawdę działa.

Technologia pozwoliła myszom widzieć w ciemnościach. Teraz czas na ludzi
Technologia pozwoliła myszom widzieć w ciemnościach. Teraz czas na ludziGeekweek - import

Gryzonie naturalnie są zdolne do lepszego widzenia w ciemnościach, ale naukowcy postanowili stworzyć specjalne nanocząstki, dzięki którym myszy mogły zobaczyć świat również w podczerwieni, by lepiej radziły sobie w takich ekstremalnych warunkach. Nie jest tajemnicą, że celem jest opracowanie takiej technologii również dla ludzi.

W trakcie eksperymentów opracowano substancję, którą wstrzykuje się do oczu zwierząt. Sprawia ona, że długie fale bliskie podczerwieni zaczynają być widziane przez oczy gryzoni. Obiekty do tej pory zacienione, dzięki odbieraniu światła podczerwonego, są przez myszy widziane w kolorze zielonkawym, podobnie jak ma to miejsce w noktowizorach.

Naukowcy przeprowadzili szereg testów swojej technologii. Ustawili dwa pudełka. W jednym z nich było całkowicie ciemno, tymczasem wnętrze drugiego było wypełnione światłem podczerwonym. Zadaniem dwóch grup gryzoni było wejście do pudełek, a badacze obserwowali ich zachowanie. Oczywiście jedna grupa miała zakropione oczy specjalną substancją. Szybko okazało się, że udoskonalone myszy polubiły przebywanie w ciemnym pudełku, natomiast te zwykłe nie chciały tam siedzieć ani przez chwilę.

Badania pokazują, że technologia opracowana wspólnie przez Amerykanów i Chińczyków naprawdę działa. Teraz myślą oni nad dostosowaniem jej do ludzi. Na pewno zainteresowane takimi dobrodziejstwami będą wszelkiej maści służby, ale i nie pogardzą nią wszyscy fani wypadów survivalowych. Wyobrażacie sobie możliwości, jakie niesie ze sobą widzenie nocnego świata zupełnie jak w noktowizji?!

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas