Technologie NVIDIA dla graczy i twórców. Szukasz laptopa? Zwróć na nie uwagę
Materiał promocyjny
Przed laty granie w gry było prostsze: do uruchomienia większości produkcji wystarczył laptop ze średniej półki, choćby używany na co dzień do pracy. Czasy te bezpowrotnie minęły. Trafiające na rynek głośne gry są dziś w o wiele większym stopniu wymagające dla sprzętu – bez mocnej konfiguracji się nie obędzie. Właśnie taką gwarantuje szeroko zakrojona współpraca firm MSI i NVIDIA.
Gracze stanowią jedną z najbardziej wymagających (by nie powiedzieć: kapryśnych) grup konsumentów. Dość powiedzieć, iż jedna z najgłośniejszych premier ostatnich lat, Dying Light 2, spotkała się z tzw. review bombingiem, czyli zalewem niskich ocen na Metacriticu. Graczom nie spodobało się mianowicie, że produkcja... nie posiadła dubbingu w języku włoskim, a jedynie napisy.
Zadowolić graczy jest więc niezwykle trudno. Problemem często nie są jednak same gry, a sprzęt, potrzebny do ich odpalenia na najwyższych ustawieniach i z wykorzystaniem wszystkich dostępnych na growym rynku technologii. Twórcy z roku na rok prześcigają się bowiem w coraz większym realizmie, możliwie najlepszym oddaniu mimiki bohaterów, przywiązaniu do szczegółów czy odwzorowaniu zachowania się światła. Innymi słowy, aby dziś móc cieszyć się zaprojektowanymi przez twórców atrakcjami - potrzebny jest mocny sprzęt.
O jakich dokładnie technologiach mówimy i które laptopy im sprostają?
RTX, DLSS i Reflex, czyli technologie NVIDIA, które robią różnicę
Zacznijmy od opierającej się na sztucznej inteligencji technice renderingu, czyli NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling). W pewnym uproszczeniu oznacza to zwiększoną częstotliwość generowania klatek i wydajność graficzną, co jednak nie dzieje się kosztem stabilności i ostrości obrazu. Jest to możliwe dzięki zastosowanym w kartach NVIDIA GeForce RTX dodatkowym rdzeniom Tensor. Mówiąc najprościej: gry działają w większej liczbie klatek na sekundę. A płynność rozgrywki ma dla wielu graczy kluczowe znaczenie, o czym przekonaliśmy się podczas premiery działającej jedynie w 30 klatkach na sekundę Gotham Knights na konsolach.
Kolejną technologią, którą docenią zwłaszcza zawodowi gracze, biorący udział w turniejach, będzie NVIDIA Reflex. Tutaj z kolei chodzi o zmniejszenie opóźnień w grach, co jest szczególnie istotne podczas rywalizacji na wysokim poziomie, gdzie liczy się każdy ułamek sekundy.
Karty NVIDIA GeForce RTX dają szansę na osiągnięcie przewagi nad konkurentami przy mniej niż 25 ms. Niby nic, a podczas starć w takich tytułach, jak Apex Legends czy Overwatch 2 robi to kolosalną różnicę. Dlaczego? Ponieważ sam refleks często nie wystarczy, by osiągać zadowalające rezultaty.
Ray tracing pozwala na odwzorowanie fizycznego światła /materiały promocyjne
Ray tracing to natomiast technika, która pozwala na odwzorowanie i symulowanie fizycznego zachowania światła w grach, cieni i odbić, np. w lustrach. Tutaj każdy promień światła jest osobno śledzony. Technologia ta trafiła do gier dzięki kartom graficznym NVIDIA GeForce RTX i do dziś bywa swoistym testem dla wydajności gamingowych laptopów i nie tylko. Jakie ma jednak zalety dla graczy?
Przede wszystkim cieszenie się dużo bardziej realistycznymi lokacjami. A w wielu produkcjach, jak choćby w Cyberpunku 2077 czy Dying Light 2, imersja, wczucie się w wykreowany przez twórców świat i cieszenie się nastrojem to połowa przyjemności z grania. Im więcej graficznych fajerwerków, tym lepsza zabawa.
Wszystkie omówione wyżej technologie znajdziemy w modelach gamingowych MSI: Vector, Katana, Stealth.
Najlepsze laptopy do gier
MSI Steath 15M, Vector GP76 oraz Katana GF66 to laptopy skierowane głównie do graczy. Co więcej: tych najbardziej wymagających. Złudzeń nie pozostawiają takie aspekty, jak podświetlana klawiatura czy agresywny design, który tak bardzo cenią sobie gracze. Jednak to, co najważniejsze, kryje się wewnątrz obudowy. Co dokładnie? Zaawansowane procesory i układy graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 30, dzięki którym możliwe jest wcielenie w życie wyżej opisanych technologii.
MSI Steath 15M, Vector GP76 oraz Katana GF66 to niezwykle wydajne potwory do gier, dla których wyzwaniem nie są nawet najbardziej wymagające produkcje. Co ważne, gamingowe laptopy bynajmniej nie muszą być duże, ciężkie i nieporęczne. Stealth 15M jest jednym z najbardziej smukłych i lekkich gamingowych laptopów na świecie: to zaledwie 17 mm grubości i niecałe 2 kg wagi.
Creator, czyli coś dla twórców
Projektowanie graficzne, edycja wideo, tworzenie modeli 3D - wszystko to wymaga nie tylko zaawansowanych i specjalistycznych narzędzi, ale również mocnego sprzętu. Z pomocą zarówno początkującym, jak i profesjonalistom przychodzą współpracujące ze sobą firmy MSI oraz NVIDIA.
NVIDIA Studio to platforma, w której skład wchodzą karty GeForce RTX, certyfikowane laptopy oraz różnego rodzaju wsparcia dla aplikacji kreatywnych, taki jak m.in. NVIDIA Omniverse czy NVIDIA Broadcast. W praktyce oznacza to, iż korzystając z kart RTX i dedykowanych sterowników, praca w programach kreatywnych ulega wyraźnemu i odczuwalnemu przyspieszeniu. Kolejną - obok usprawnienia całego procesu twórczego - korzyścią jest stabilność, o którą nie muszą martwić się twórcy.
Jeśli chodzi natomiast o laptopa, odpowiedniego do tego typu zadań, polecić można MSI Creator Z16. Dlaczego? Ponieważ łączy on w sobie potężną wydajność z obudową w stonowanych barwach i elegancką konstrukcją, która nie rzuca się przesadnie w oczy. A agresywny wygląd i przyciągająca uwagę kolorystyka typowych laptopów gamingowych może nie zrobić dobrego wrażenia na partnerach biznesowych.
Bliska współpraca MSI z firmą NVIDIA to prawdziwy (nomen omen) game changer - gamingowe laptopy pozostają niedoścignione przez konkurencję. Podkręcamy ustawienia i rozdzielczość do maksimum, wybieramy wysoką płynność i... niczym innym się nie przejmujemy. No, może poza nadciągającymi hordami zombie w Dying Light 2 czy mającą niecne zamiary korporacją Arasaka w Cyberpunku 2077.
Na koniec wspomnieć warto o trwającej promocji MSI “Year end Sale" z okazji końca roku. W okazyjnych cenach można kupić wybrane modele laptopów i otrzymać gadżety MSI, a w konkursie wygrać jeden z zestawów LEGO Kevin Sam w Domu. Wystarczy zarejestrować zakup i zrobić zdjęcie przedstawiające laptop w świątecznym lub sylwestrowym wydaniu.
Materiał promocyjny