Teledysk Janet Jackson niszczy laptopy. To oficjalny exploit

Teledysk Janet Jackson po 20 latach został oficjalnie uznany za exploit, czyli nieetyczny atak na komputery, dzięki któremu mógł niszczyć starsze dyski.

Teledysk Janet Jackson po 20 latach został oficjalnie uznany za exploit, czyli nieetyczny atak na komputery, dzięki któremu mógł niszczyć starsze dyski.
Piosenka Janet Jackson niszczy laptopy /123RF/PICSEL

33 lata temu swoją premierę miał utwór Rhythm Nation przygotowany przez Janet Jackson. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 13 lat później udowodniono naukowo, że piosenka ta niszczy dyski w komputerach.

Piosenka Janet Jackson zdewastowała tysiące laptopów

W utworze pojawiają się bowiem elementy dźwiękowe na częstotliwościach rezonujących z dyskami twardymi laptopów zawierającymi talerze obracające się z prędkością 5400 razy na minutę. Dopiero teraz, po 20 latach od odkrycia exploitu, został on oficjalnie uznany za niebezpieczny.

Ciężko teraz ocenić, ile komputerów mogło ulec uszkodzeniu na skutek odtwarzania utworu Jackson, ale eksperci uważają, że setki jak nie tysiące. Badacze podali nawet, że wystarczyło włączyć utwór Rhythm Nation na jednym laptopie, by drugi stojący obok uległ uszkodzeniu.

Reklama

Rhythm Nation od Janet Jackson to oficjalny exploit

Rhythm Nation w końcu pojawił się w Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) z identyfikatorem CVE-2022-38392 jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem dla starszych dysków twardych. Dziś nie musimy obawiać się odtwarzania piosenki Janet Jackson.

Nowe karty dźwiękowe w komputerach są wyposażane w specjalne filtry chroniące dyski twarde. Poza tym, w laptopach coraz częściej stosuje się już dyski SSD. Im nie straszny żaden rezonans. Nie wiadomo, czy exploit w Rhythm Nation został umieszczony z premedytacją czy raczej to czysty przypadek, ale historia ta pokazuje, jak różne i całkiem nieoczekiwane oblicza mogą mieć exploity.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy