Telefon nie chce się ładować? Napraw go sam i nie wydaj na to ani grosza

Podłączasz ładowarkę, a telefon się nie ładuje. Taki widok potrafi przyprawić o mikrozawał. W warsztacie usłyszymy najpewniej, że trzeba wymienić gniazdo i oczywiście wydać kilkaset złotych. To nieprawda! Istnieje duża szansa, że nic nie trzeba wymieniać, a problem wyeliminujesz sam i to bez żadnych narzędzi. Jak w kilka minut naprawić telefon, który się nie ładuje?

Co zrobić jeśli telefon się nie ładuje? Jest duża szansa, że w kilka minut naprawisz go sam.
Co zrobić jeśli telefon się nie ładuje? Jest duża szansa, że w kilka minut naprawisz go sam.123rf.com123RF/PICSEL

Dlaczego telefon się nie ładuje?

Jak zwykle, powodów może być wiele. Od uszkodzonej ładowarki po gniazdo ładowania, a nawet oprogramowanie. Na początku upewnij się, że używasz właściwej ładowarki. Niektóre przyczyny są znacznie częstsze od innych. Do jednej z popularniejszych zaliczymy zalanie gniazda, a nawet zamoczenie końcówki kabla i podpięcie do telefonu. Dobrze wiemy, że woda nie służy elektronice.

Szczególnie w starszych telefonach uszkodzeniu mechanicznemu mogło ulec gniazdo. Jeżeli wewnątrz wyłamały się piny, raczej nie obędzie się bez wymiany. To jednak wciąż nie najczęstsza przyczyna. Winowajcą, który  odpowiada za większość problemów z ładowaniem telefonu jest... brud.

Bateria nie chce się ładować. Czy trzeba wymieniać gniazdo?

Jeżeli telefon nie chce się ładować, nie kieruj się prosto do warsztatu. Jest duża szansa, że sam poradzisz sobie z naprawą i nie będziesz do tego potrzebował kompletnie żadnych narzędzi. Najczęściej w przypadku braku ładowania lub wydłużenia czasu, jaki telefon musi spędzić "na kablu" wystarczy wyczyścić gniazdo.

W trakcie dnia przez cały czas wyjmujemy i wkładamy telefon do kieszeni albo torebki. Setki razy dziennie, codziennie. W tym czasie smartfon spotyka na swojej drodze mnóstwo pyłów i zanieczyszczeń. Część z nich nieuchronnie trafia do wnętrza gniazda. Jest duża szansa, że usunięcie brudu od ręki załatwi kłopoty z ładowaniem i zaoszczędzi kilkaset złotych za niepotrzebną naprawę.

Jak i czym wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie?

Do czyszczenia gniazda najlepiej użyć zwykłej drewnianej wykałaczki. Pomocna może być też latarka. Idealna byłaby czołówka, ale w zupełności wystarczy lampka i odrobina wyczucia. Jak wyczyścić gniazdo ładowania?

Przede wszystkim, delikatnie. Wewnątrz slotu ładowania znajdują się piny, czyli wyprowadzenia układu scalonego pod postacią małych metalowych wypustek. To elementy wrażliwe na uszkodzenia, dlatego podczas czyszczenia należy przede wszystkim zachować ostrożność i wyczucie.

Wykałaczkę (albo inny podobnie cienki przedmiot) wsuwamy do gniazda, do momentu aż poczujemy opór. Delikatnie przesuwamy końcówkę w stronę bocznej ścianki gniazda i wyciągamy wzdłuż krawędzi, wybierając brud. Jeżeli okruchów i nitek z kieszeni nazbierało się więcej, czynność należy powtórzyć. Dokładnie tak samo możemy oczyścić porty ładowania w innych urządzeniach, np. laptopie, konsoli czy słuchawkach bezprzewodowych.

Stan wnętrza możemy ocenić sami, zaglądając do środka pod światłem. Pod odpowiednim kątem będziemy w stanie oświetlić środek slotu i zobaczyć błyszczące metalowe piny na dnie.

Problem z zanieczyszczonym gniazdem ładowania najłatwiej rozpoznać po dźwięku kliknięcia podczas wpinania ładowarki. Jeżeli nie słyszymy charakterystycznego kliku i nie czujemy momentu wpięcia pod palcami, z dużym prawdopodobieństwem nazbierała się w nim warstwa brudu. Usuń ją i ciesz się z samodzielnej naprawy i zaoszczędzonych pieniędzy.

Czytaj również:

Podwodny parking rowerowy na 11 000 miejscAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas