Jak wyczyścić smartfon z Androidem, żeby znów był szybki?
Każdy telefon z czasem zwalnia i zapełnia się niepotrzebnymi plikami. Urządzenia z systemem Android są na tyle inteligentne, że radzą sobie z większością problemów. Warto jednak od czasu do czasu przeprowadzić gruntowne czyszczenie pamięci smartfonu. Jak to zrobić?
Spis treści:
Jak przyspieszyć telefon z Androidem?
Współczesne smartfony to w zasadzie małe, wielozadaniowe komputery. Dzięki nim funkcje takie jak aparat, GPS czy dostęp do konta bankowego są w zasięgu ręki - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak każde urządzenie ma ograniczone zasoby i nawet najwydajniejszy smartfon nie radzi sobie z nadmiarem plików i aplikacji.
Co zrobić z problemem wolno działającego smartfona? Na szczęście jest wiele metod, dzięki którym można bezpiecznie przyspieszyć go na własną rękę. Oto jak dać swojemu telefonowi drugą młodość!
Zrób kopię zapasową
Przed przystąpieniem do czyszczenia swojego telefonu warto zrobić kopię zapasową. Zabezpieczy to wszystkie dane i pliki na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i z urządzenia zniknęłoby coś ważnego. Najprościej jest zrobić to przez konto Google. Wówczas na ekranie telefonu należy wybrać następujące opcje:
- "Ustawienia";
- "System", a następnie "Kopia zapasowa";
- przycisk "Utwórz konto zapasowe teraz".
Na tym ekranie można też zarządzać danymi, które mają znaleźć się w kopii zapasowej. Warto pamiętać, że Dysk Google nie tworzy backupu wiadomości MMS ani muzyki, a bezpłatne miejsce jest ograniczone do 15 GB. Ponadto kopia zapasowa na Dysku Google wygaśnie, jeśli użytkownik nie będzie korzystał z urządzenia przez 57 dni.
Wyczyść pamięć podręczną
Każdy telefon korzysta z tymczasowych danych przechowywanych w plikach pamięci podręcznej (ang. cache). Nie tylko skraca to czas potrzebny do otworzenia strony i aplikacji. Pozwala też uniknąć logowania się za każdym razem, gdy użytkownik otwiera swoją "apkę".
Jednak gdy nagromadzi się zbyt wiele danych cache, aplikacja lub cały telefon mogą zauważalnie spowolnić. W związku z tym warto od czasu do czasu wyczyścić pamięć podręczną, by usprawnić działanie swojego urządzenia. Jak to zrobić? Wystarczy wejść kolejno w następujące opcje:
- "Ustawienia";
- "Pamięć", a następnie "Aplikacje";
- konkretna aplikacja, której cache chcemy usunąć;
- przycisk "Wyczyść pamięć podręczną".
To wystarczy, by wyczyścić pliki cache dowolnej aplikacji na telefonie z Androidem. Uwaga: jeśli program wymaga logowania, trzeba będzie ponownie wpisać login i hasło.
Wyczyść historię wyszukiwarki
Historia przeglądanych stron to kolejna funkcja, która - choć użyteczna - na dłuższą metę może obniżyć wydajność przeglądarki internetowej. Trzymanie zapisanej historii angażuje zasoby, które telefon może wykorzystać na poprawę wydajności.
Co więcej, regularne czyszczenie historii przeglądania pozwala zachować prywatność w sieci. Smartfon jest bardziej osobistym urządzeniem niż komputer i rzadziej korzysta z niego kilka osób. Jednak nigdy nie wiadomo, kiedy sprzęt wpadnie w niepowołane ręce.
Jak wyczyścić historię wyszukiwarki? W większości przeglądarek ten proces przebiega podobnie. Oto jak zrobić to na przykładzie Google Chrome:
- menu oznaczone trzema kropkami ( ⋮ );
- "Ustawienia", a potem "Prywatność i bezpieczeństwo";
- opcja "Wyczyść dane przeglądania".
Teraz wystarczy wybrać dane, które mają być usunięte i nacisnąć "Wyczyść dane" w prawym dolnym rogu.
W innych przeglądarkach takich jak Opera Mini czy Firefox poszczególne nazwy mogą się nieco różnić, jednak proces pozostaje niemal taki sam.
Przywróć ustawienia fabryczne
Przywrócenie ustawień fabrycznych to twardy reset, który praktycznie cofa oprogramowanie do stanu z momentu zakupu. Oznacza to, że z urządzenia znikną wszystkie aplikacje i dane użytkownika. To szybki i skuteczny sposób na przyspieszenie smartfona i odciążenie go z nadmiaru programów. Jak to zrobić?
Wystarczy wybrać następujące opcje:
- "Ustawienia";
- "System" lub "Informacje o telefonie";
- "Kopia zapasowa i resetowanie";
- opcja "Przywróć ustawienia fabryczne".
W zależności od marki telefonu może być konieczne podanie kodu PIN lub narysowanie wzoru. Co zniknie? Wszystkie pliki, hasła, dane, kontakty i wiadomości.
Ważne: warto upewnić się, że urządzenie jest naładowane! Wyłączenie się telefonu podczas przywracania ustawień fabrycznych może skutkować poważną awarią, która będzie wymagała kosztownej naprawy w profesjonalnym serwisie.