Telefon zamiast dowodu. Pierwszy bank wprowadził zmiany

Telefon w banku zamiast plastikowego dowodu osobistego? To już działa! Pierwszy bank w Polsce zaczął akceptować mobilny dowód osobisty z aplikacji mObywatel. Klienci PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z usług w placówce i legitymować się mDowodem tożsamości.

Telefon zamiast dowodu. PKO BP już akceptuje mObywatela

Pojawiają się kolejne miejsca, w których można użyć dowodu osobistego z aplikacji. Wraz z pojawieniem się mObywatela w wersji 2.0 do programu dodano nowy cyfrowy dowód osobisty. Na mocy ustawy, elektroniczny dokument zyskał status równorzędny fizycznemu odpowiednikowi, jednak nadal nie był akceptowany w niektórych miejscach. Przykładem były banki, które w dalszym ciągu wymagały od klienta legitymowania się plastikowym dokumentem.

Zobacz: Gdzie nie użyjesz cyfrowego dowodu?

Reklama

To zaczyna się zmieniać. Zgodnie z zapowiedziami, banki przygotowują się do powszechnego akceptowania cyfrowego dowodu osobistego z aplikacji mObywatel. Pierwszy z nich jest już gotowy. PKO Bank Polski oficjalnie potwierdził, że klienci mogą skorzystać w placówce banku z elektronicznego dokumentu tożsamości w telefonie. Jest to pierwszy bank w Polsce, który udostępnił taką możliwość.

mObywatel w banku. Jak to działa?

Korzystanie z cyfrowego dowodu osobistego w banku jest proste. Wystarczy mieć w telefonie zainstalowaną aplikację mObywatel 2.0, a w niej swój elektroniczny dowód osobisty. Podczas wizyty w placówce PKO Banku Polskiego skanujemy aplikacją kod QR widoczny przy stanowisku, potwierdzając tym samym swoją tożsamość.

Zostanie to automatycznie odnotowane w systemie, dzięki czemu nie ma konieczności legitymowania się przy użyciu paszportu, lub fizycznego dowodu osobistego - tak, jak miało to miejsce do tej pory. Telefon zamiast dowodu osobistego w banku to duża wygoda i pozostaje tylko czekać, aż pozostałe banki wprowadzą taką usługę. Mają na to czas do 1 września 2023 roku.

Gdzie nie można korzystać z aplikacji mObywatel?

W momencie wprowadzenia przez banki weryfikacji tożsamości aplikacją, tylko dwie sytuacje będą od nas wymagały posiadania fizycznego dokumentu tożsamości. Mowa oczywiście o przekraczaniu granicy państwa i wyrabiania nowego dowodu w urzędzie. Ta pierwsza sytuacja wynika z faktu, że mObywatel i cyfrowy dowód to usługi działające tylko w Polsce - nie zmienia tego nawet fakt, że Polska znajduje się w strefie Schengen.

Jeżeli chodzi o wyrabianie nowego dowodu, to warto pamiętać o tym, że fizyczny dowód osobisty i mDowód to dwa różne dokumenty. Posiadają inne numery identyfikacjne i nie są tym samym - bez względu na to, że poświadczają tożsamość jednej i tej samej osoby. To dwa równorzędne, lecz różne dokumenty i warto o tym pamiętać.

Polecamy na Antyweb | Pociągi w Polsce stanęły. Atak Rosjan czy "niewinny" żart?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | e-dowód osobisty | tożsamość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy