To już pewne. Rząd zabierze się za nasze telefony i SMS-y

Rząd zabierze się za SMS-y Polaków. Właśnie wdrożony został nowy system wymiany informacji na temat smishingu, czyli prób wyłudzania danych osobowych przy pomocy wiadomości tekstowych na urządzenia mobilne. Działania mają położyć kres nielegalnemu procederowi.

Fałszywe wiadomości SMS w Polsce

Jeszcze w poprzedniej kadencji rządu przyjęto projekt ustawy dotyczący nadużyć w strefie elektronicznej. Nowe prawo ma zwiększyć możliwości przeciwdziałania szkodliwym praktykom, które są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Ci w swoim portfolio mają m.in. smishing, czyli próby kradzieży danych przy pomocy krótkich wiadomości tekstowych. Te wysyłane są na urządzenia mobilne Polaków.

Nowy rząd kontynuuje tę politykę, umożliwiając uruchomienie nowego systemu wymiany informacji, który pozwoli na przeciwdziałanie takim niebezpiecznym praktykom. System wymiany informacji został wprowadzony przez CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team). Dzięki temu operatorzy telefonii komórkowych będą mogli zgłaszać fałszywe wiadomości, które są wysyłane do osób korzystających z usług telefonii komórkowej.

Reklama

Jak podaje ministerstwo, nowe rozwiązanie pozwoli na szybką wymianę informacji między operatorami, policją, CSIRT NASK i Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Obowiązek wchodzi od marca

Od 16 stycznia operatorzy mają możliwość otrzymania wzorców, a obowiązek blokowania fałszywych wiadomości SMS wejdzie w życie w marcu. Padła dokładna data i jest to 25 marca 2024 roku. Każda fałszywa i niebezpieczna wiadomość tekstowa zgodna ze wzorcem podanym przez CSIRT NASK będzie musiała być zablokowana i odpowiednio zgłoszona.

Nowy system i sposób walki z nieuczciwymi wiadomościami SMS wysyłanymi do Polaków ma pomóc ograniczyć skalę oszustw i wyłudzeń danych, która w ostatnich latach uległa zwiększeniu. O fałszywych SMS-ach informowaliśmy niejednokrotnie. Próby wyłudzenia danych są coraz powszechniejsze, dlatego centralny system walki z cyberprzestępcami telekomunikacyjnymi jest jak najbardziej przydatny.

Nie ma oczywiście mowy o inwigilacji, czy przeglądaniu prywatnych zapisków w naszych telefonach. W tym wypadku chodzi po prostu o fakt przesyłania wiadomości, które pasują do określonego wzoru. Jeżeli SMS przypomina treścią próby wyłudzenia danych i nie tylko, to wówczas sprawa zostanie zgłoszona i rozpocznie się wymiana informacji i przedsięwzięte zostaną odpowiednie środki zapobiegawcze.

Cyberbezpieczeństwo Polski

Polacy mają coraz więcej narzędzi umożliwiających dbanie o cyberbezpieczeństwo w sieci. Jednym z przykładów jest nowy numer alarmowy 8080, który wystartował w listopadzie 2023 roku. Przy jego pomocy możemy zgłaszać fałszywe wiadomości SMS, które budzą nasze podejrzenia i być może są niebezpieczne.

Korzystanie z numeru jest w pełni darmowe i zdecydowanie warto o nim pamiętać. Gdy zauważymy niepokojącą wiadomość, należy przekazać stosowne informacje dalej pod wskazanym numerem. Może to pomóc w ograniczeniu procederu, który jest nie tylko uciążliwy, ale i niebezpieczny.

Smishing - co to jest

Wspomniany smishing to nic innego, jak próba wyłudzenia danych z wykorzystaniem wiadomości SMS. Jest to odmiana phishingu, czyli działań w cyberprzestrzeni, które mają na celu wyłudzenie poufnych informacji od niczego niespodziewających się osób. Wiaodmości te często próbują grać na ludzkich emocjach, wywołując poczucie nagłości i stresu. Przykładem może być informowanie o konieczności aktualizacji danych osobowych czy zmiany haseł.

Często w wiadomościach tego rodzaju znajdziemy linki, które prowadzą do formularzy. Te informują nas o konieczności podania swoich danych. Trafiają one do cyberprzestępców, którzy mogą wykorzystać je w niezamierzony przez nas sposób, np. wziąć w naszym imieniu kredyt czy zrobić zakupy...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sms | telefon | rząd | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy