To nie deskorolka, ale wszechstronny robot Hyundai MobED do zadań specjalnych

​Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda trochę jak deskorolka na przerośniętych kółkach, to w rzeczywistości mamy do czynienia z popisem możliwości inżynierów Hyundai, bo MobED jest inteligentną platformą ruchomą.

Hyundai MobED - na pierwszy rzut oka deskorolka, ale tak naprawdę inteligentny robot
Hyundai MobED - na pierwszy rzut oka deskorolka, ale tak naprawdę inteligentny robotHyundaimateriały prasowe

Podstawa pod ciężkie kamery na planach filmowych, załadunek autonomicznych pojazdów dostawczych, pojazdy poprawiające mobilność osób z niepełnosprawnościami czy nawet wózki dla dzieci - potencjalnych zastosowań jest mnóstwo, bo Mobile Eccentric Droid został zaprojektowany jako wszechstronna platforma mobilna. 

Hyundai MobED inteligentnie dopasowuje się do panujących warunków

Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem prosto, bo to w gruncie rzeczy prostokątne nadwozie zamontowane na czterech dużych kołach, ale MobED został wyposażony w szereg inteligentnych rozwiązań. Wspomniane już koła oferują na przykład niezależne zawieszenie, które umożliwia zachowanie płaskiej postawy i stabilny ruch nawet na nierównych i pochyłych powierzchniach (każde koło niezależnie dopasowuje swoją wysokość, a pneumatyczne opony pochłaniają wibracje).

Regulacja rozstawu osi (od 45 do 65 cm) i kątów skrętu pozwala jeszcze lepiej dostosować platformę do panujących warunków, dlatego zawracanie w miejscu, ciasne skręty, wąskie korytarze czy poruszanie się slalomem też nie stanowią żadnego problemu, zarówno przy mniejszych, jak i większych prędkościach, a te ostatnie są również całkiem imponujące, bo maksymalna prędkość MobED to aż 30 km/h.

Wózek dla dzieci, robot-przewodnik, transport - potencjalnych zastosowań MobED jest mnóstwoHyundaimateriały prasowe

W tym miejscu warto też dodać, że platforma MobED ma 67 cm długości, 60 cm szerokości, 33 cm wysokości i waży 50 kg, a akumulator o pojemności 2 kWh pozwala na około cztery godziny działania na jednym ładowaniu

Zdaniem producenta dużą zaletą jego nowego rozwiązania jest również jego modułowość, która pozwala na różne zastosowania w zależności od tego, co na nim umieścimy.

Może to być zarówno robot-przewodnik czy platforma asystująca przy ciężkim sprzęcie, jak i podstawa transportowa oraz baza dla wózka rekreacyjnego, dla dziecka, osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami. 

Opracowaliśmy platformę MobED, aby przezwyciężyć ograniczenia dzisiejszych robotów-przewodników oraz robotów serwisowych poprzez zwiększenie ich użyteczności w miastach, dzięki radykalnej poprawie ogólnej mobilności platformy
komentuje Dong Jin Hyun, Kierownik Laboratorium Robotyki Hyundai Motor Group.

Hyundai nie zdradził jeszcze daty premiery swojej nowej platformy ani jej ceny, ale więcej dowiedzieć mamy się podczas styczniowych targów CES, gdzie zwiedzający będą mogli zobaczyć możliwości MobED na własne oczy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas