To nie jest zwykłe zoo. Wszystkie zwierzęta są tam hologramami

Firma Axiom Holographics otworzyła w australijskim Brisbane wyjątkową atrakcję, a mianowicie zoo rozszerzonej rzeczywistości, w którym można znaleźć się bliżej zwierząt niż kiedykolwiek wcześniej.

Firma Axiom Holographics otworzyła w australijskim Brisbane wyjątkową atrakcję, a mianowicie zoo rozszerzonej rzeczywistości, w którym można znaleźć się bliżej zwierząt niż kiedykolwiek wcześniej.
Czy wiesz, jak ogromny jest wieloryb? Albo żyrafa? Albo słoń? /Axiom Holographics /materiały prasowe

Zakładasz okulary i dzieje się magia

Oglądaliście najnowszą część Avatara i marzyliście, aby trafić do magicznego świata Pandory? W takim razie powinna się wam spodobać nowa atrakcja Axiom Holographics, a mianowicie unikatowe na skalę światową holograficzne zoo naszpikowane nowymi technologiami.  

Wystarczy, że użytkownik założy specjalne okulary i może zanurzyć się w wyjątkowym świecie pełnym najróżniejszych roślin i zwierząt - co jednak ciekawe, nie chodzi o okulary 3D, ale takie wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym system może je śledzić, a silnik graficzny generować inny obraz dla każdego oka patrzącego na ekran.

Reklama

W efekcie użytkownicy widzą obraz 3D, który wydaje się unosić w powietrzu, ale pozostaje na miejscu, nawet jeśli poruszamy głową lub po nim chodzimy i który wiele osób może oglądać jednocześnie z różnych perspektyw.

W tym miejscu trzeba jednak dodać, że widziane obrazy nie są niebieskie, jak na dołączonych fotografiach promocyjnych - producent specjalnie je tak zmodyfikował, by wyglądały jak hologramy z Gwiezdnych Wojen, które nieźle oddają podobno charakter projekcji w zoo.

Czy wiesz, jak ogromny jest wieloryb?

Holograficzne zoo w Brisbane zajmuje powierzchnię 1500 m2, obejmuje dwa "tunele" o długości 20 metrów z ekranami wzdłuż trzech ścian i mniejsze pokoje o powierzchni 5 metrów kwadratowych z ekranami na wszystkich czterech ścianach. 

Axiom opracował jednak łącznie 25 różnych projektów tuneli, od afrykańskich safari po arktyczne podróże do prehistorycznych krajobrazach pełnych dinozaurów i środowisk podwodnych, a także dziewięć różnych opcji dla mniejszych pomieszczeń, w tym sytuacje typu escape room.

Niektóre pomieszczenia oferują nawet doświadczenia 4D, np. chłodną arktyczną bryzę czy zapachy zwierząt, a w innych możemy poczuć się tak, jak podczas spaceru po moście umieszczonym nad 50-metrową przepaścią. Axiom szczyci się superszybkim generowaniem treści i twierdzi, że regularnie tworzy nowe doświadczenia.

Axiom nie ukrywa jednak, że pierwsze zoo z hologramami to dla nich sposób na dopracowanie technologii, ale za sześć miesięcy ma już zamiar otwierać centra rozrywki z hologramami na całym świecie, m.in. w Teksasie, Japonii czy Europie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZOO | Australia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy