Tsunami amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia. Jest nagranie

W serwisach społecznościowych pojawił się niesamowity materiał filmowy wykonany z dronu. Ukazano na nim gigantyczną flotę amerykańskich pojazdów wojskowych stojących w Porcie Gdynia.

Tsunami amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia
Tsunami amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie GdyniaTwitter

Pojazdy należą do Zespołu Bojowego 3. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych, które do Polski przybyły w związku z operacją Atlantic Resolve. Jest to regularne, na zasadzie rotacyjnej, rozmieszczanie sił bojowych Stanów Zjednoczonych w europejskich krajach NATO.

Flota czołgów, pojazdów opancerzonych, cystern czy transporterów przybyła do naszego kraju 9 miesięcy temu i została rozmieszczona w wielu obszarach Środkowej Europy. Teraz pojazdy zostały przygotowane do powrotu do Stanów Zjednoczonych. W ich miejsce już pojawią się nowe.

Ogromna flota pojazdów USA w Porcie Gdynia

Na spektakularnym nagraniu widoczne są m.in. czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley, transportery opancerzone M113, haubice Paladin czy MRAP Cougar 4x4. Wszystkie pojazdy zostaną załadowane na pokład USNS Mendonca (T-AKR 303), czyli statek towarowy klasy Bob Hope, zbudowany przez koncern Northrop Grumman.

Statek USNS Mendonca nie posiada uzbrojenia. Podczas rejsu ochraniają go inne jednostki do tego wyspecjalizowane. Statek jest przeznaczony tylko i wyłącznie do transportu pojazdów i sprzętu armii. W tym celu posiada specjalne wrota i rampy do swobodnego wjazdu i zjazdu pojazdów. USNS Mendonca ma wyporność 35 tysięcy ton, długość ok. 290 metrów i może poruszać się z prędkością 40 km/h.

Atlantic Resolve to pokaz gotowości bojowej NATO

Operację Atlantic Resolve pierwszy raz uruchomiono w kwietniu 2014 roku. Wówczas do Polski, Łotwy, Czech, Danii, Bułgarii, Litwy czy Estonii przybyły floty różnej maści pojazdów wojskowych i aż 6 tysięcy żołnierzy. USA chciały w ten sposób pokazać perfekcyjną współpracę pomiędzy wszystkimi krajami NATO i natychmiastową zdolność do obrony każdego członka.

Co ciekawe, Polska Grupa Zbrojeniowa chce, by Gdynia mogła być również miejscem naprawy i serwisowania okrętów NATO. W ramach rozbudowy i modernizacji stoczni, niebawem wybudowane będzie centrum serwisowo-logistyczne różnych jednostek.

Śmiech na gruzach. Wolontariusze pomagają poszkodowanym SyryjczykomAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas