Twój telefon podsłuchuje cię każdego dnia. Po co to robi?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Podejrzenie, że telefony nas podsłuchują, nie wzięło się znikąd. Najpierw zastanawiasz się ze znajomymi, z której restauracji zamówić jedzenie, a potem nie możesz się pozbyć reklam fast foodów. Łączysz kropki, a następnie dochodzisz do prostego wniosku. Telefon cię podsłuchał. Czy mikrofon w naszym telefonie naprawdę może zostać użyty do zbierania danych? Okazuje się, że to skomplikowane.
Spis treści:
Czy twój telefon cię podsłuchuje?
Okazuje się, że to nie urządzenia są w tym przypadku problemem. Każdego dnia korzystamy z wielu aplikacji, bez których życie byłoby o wiele trudniejsze. Często zgadzamy się na warunki korzystania z danej platformy czy serwisu bez wcześniejszego zapoznania się z nimi.
Firmy reklamowe gromadzą dane o wyszukiwanych przez nas hasłach, odwiedzanych stronach i lokalizacjach. Spersonalizowane reklamy oparte są głównie o informacje, które zbierane są pasywnie. Korzystanie z mediów społecznościowych, aplikacji bankowych, czy Google Maps dostarcza wystarczająco dużo danych, aby oferowane nam reklamy były ściśle dopasowane do naszych potrzeb. Smartfon rejestruje nasze rozmowy najczęściej przypadkowo, szczególnie kiedy korzystamy z Asystenta Google, czy innych funkcji głosowych.
Kto i po co zbiera dane o tobie?
Nasze dane generują zysk. To właśnie dlatego platformom cyfrowym zależy na gromadzeniu informacji o nas. Świadomość na ten temat jest coraz większa, przez co firmy, takie jak Google czy Facebook mocno pracują nad samoregulacjami oraz zwiększeniem standardów ochrony prywatności użytkowników.
Większość platform obecnie nie kryje się z gromadzeniem danych. Walka o transparentność firm sprawiła, że obecnie możemy sprawdzić, jakie informacje o nas zostały zapisane przez Google czy Facebooka. Oznacza to także, że możesz w każdej chwili ograniczyć ilość zgromadzonych o tobie danych.
Czy można wyłączyć podsłuch?
Jeśli boisz się podsłuchiwania, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Możesz wyłączyć funkcję nagrywania audio w wybranych przez siebie aplikacjach na swoim smartfonie. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu, a następnie ustawienia prywatności. W większości modeli właśnie tam znajdziesz opcje ograniczenia udostępniania danych określonym aplikacjom.
Warto sprawdzić, które aplikacje proszą o dostęp do mikrofonu w smartfonie. Ograniczenie uprawnień tych aplikacji może pozwolić nam na ograniczenie zapisywania próbek dźwięku.
Jeśli obawiasz się podsłuchu, pamiętaj również o dokładnym przeczytaniu warunków korzystania z aplikacji, platformy czy strony internetowej. Mogą tam się kryć zgody, na które się nie zgadzasz.
Źródło: biznes.interia.pl, oprac. własne
Zobacz także: