Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w Chińskiej Agencji Kosmicznej [FILM]
Niestety, technologie te popularyzują się w wielkich bólach w świecie cyfrowej rozrywki, ale już znacznie lepiej jest w przypadku świata naukowego, gdzie często jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała bardzo ciekawy materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć, jak technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w bardzo praktyczny i efektywny sposób wykorzystywane są w ośrodkach testowych systemów kosmicznych i fabrykach, gdzie projektuje się i buduje instalacje orbitalne.
Dzięki wirtualnej rzeczywistości projektanci mogą zanurzyć się w swoich koncepcjach i szybko sprawdzić czy ich rozwój odbywa się w dobrym kierunku. Tymczasem inżynierowie za pomocą AR mogą o wiele precyzyjniej składać poszczególne elementy składające się np. na rakiety, statki kosmiczne, satelity, sondy czy łaziki.
W Państwie Środka przemysł kosmiczny rozwija się w niesłychanym tempie. Praktycznie każdego dnia startują tam rakiety z satelitami, a w ośrodkach badawczych od lat trwają prace nad przygotowaniami do budowy dużej stacji kosmicznej, a także pierwszego lotu na Księżyc i Marsa.
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość pomaga inżynierom również sterować na odległość robotami znajdującymi się na Srebrnym Globie, a niebawem też na Marsie. Technologia ta pozwala planować i wykonywać manewry robotów nieporównywalnie precyzyjniej od tradycyjnych metod. CNSA planuje w przyszłości całymi garściami czerpać korzyści z VR i AR np. w przypadku kolonizatorów żyjących w bazach na Księżycu czy Marsie.
Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA