200 mld euro inwestycji. Europa ma być kontynentem AI
Na Szczycie Działania na rzecz Sztucznej Inteligencji (AI) w Paryżu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłosiła uruchomienie InvestAI. Celem inicjatywy jest uruchomienie 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję, w tym nowego europejskiego funduszu w wysokości 20 mld euro na gigafabryki AI.
![Europa inwestuje miliardy euro w sztuczną inteligencję](https://i.iplsc.com/000KL2J127UNS1SV-C322-F4.webp)
Europa stawia na sztuczną inteligencję
– Sztuczna inteligencja poprawi naszą opiekę zdrowotną, pobudzi nasze badania naukowe i innowacje oraz zwiększy naszą konkurencyjność. Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą na rzecz dobra i wzrostu – przekazała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Unijny fundusz InvestAI ma sfinansować cztery przyszłe gigafabryki sztucznej inteligencji w całej Unii Europejskiej. Oczywiście nie będą to fabryki w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Będą one specjalizować się w szkoleniu tych najbardziej złożonych, dużych modeli sztucznej inteligencji. Takie modele wymagają bardzo rozbudowanej infrastruktury obliczeniowej, aby dokonywać przełomowych odkryć w takich dziedzinach jak choćby medycyna, czy szerzej – całej nauce. Jak przekazała Komisja Europejska w komunikacje, gigafabryki będą miały około 100 000 układów sztucznej inteligencji ostatniej generacji, około cztery razy więcej niż obecnie zakładane fabryki sztucznej inteligencji.
– Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą na rzecz dobra i wzrostu. Robimy to dzięki naszemu własnemu europejskiemu podejściu – opartemu na otwartości, współpracy i doskonałych talentach. Ale nasze podejście wciąż wymaga doładowania. Dlatego też wraz z państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał za pośrednictwem InvestAI na rzecz europejskich gigafabryk sztucznej inteligencji. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, podobne do CERN-u na rzecz sztucznej inteligencji, umożliwi wszystkim naszym naukowcom i przedsiębiorstwom – nie tylko największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia Europy kontynentem sztucznej inteligencji – dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Polska nie pozostaje w tyle. Koncentrujemy się na AI
Fabryka sztucznej inteligencji powstanie także w Polsce, a dokładnie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. 29 października 2024 r. rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na jej budowę. – To będzie fabryka współfinansowana przez Komisję Europejską, która współtworzy, testuje, a później wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji – powiedział wiceminister cyfryzacji w rozmowie z PAP.
Fabryka powstanie w wyniku rozbudowy zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. – Tamtejszy superkomputer zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej. I wtedy dołączymy do tego europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji – przekazał PAP wiceszef resortu cyfryzacji Dariusz Standerski. Według planów inwestycja ma zakończyć się w 2025 r.
Pod koniec stycznia informowaliśmy również w GeekWeeku o planach rządu, który chce powołać Instytut Badawczy IDEAS. Jego celem będzie rozwój sztucznej inteligencji i wykorzystanie jej w obronności i cyfryzacji państwa. Oddzielna, wyspecjalizowana jednostka naukowa ma pomóc zatrzymać odpływ kadry naukowej z Polski.
Źródło: Komisja Europejska