Rakieta kosmiczna

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:35) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (15:49)
Rakieta kosmiczna to pojazd zaprojektowany do podróży w przestrzeni kosmicznej. To zaawansowane technologicznie konstrukcje, które mogą transportować satelity, ładunki, a także ludzi na różne orbity lub w głębsze rejony kosmosu. Rakietami kosmicznymi zarządzają zarówno agencje rządowe, takie jak NASA czy Roskosmos, jak i prywatne firmy, w tym SpaceX czy Blue Origin, co świadczy o ich kluczowej roli w eksploracji kosmosu i rozwoju technologii kosmicznych.
Rakieta kosmiczna - najważniejsze informacje
Rakieta SLS. /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Rakieta kosmiczna - najważniejsze informacje

Rakieta kosmiczna jest pojazdem napędzanym przez silnik rakietowy. Ciąg, jaki uzyskuje, umożliwia jej wznoszenie się w przestrzeń kosmiczną. Nadawany jest on materii wyrzucanej podczas spalania paliwa. Proces ten emituje duże ilości gazów, które wyrzucane są z ogromną prędkością. Siła ciągu silnika rakietowego wynika z trzeciej zasady dynamiki Newtona. 

Ta stwierdza, że jeżeli ciało A działa na ciało B z siłą F, to wówczas ciało B oddziałuje na ciało A z taką samą siłą i kierunkiem o przeciwnym zwrocie. Rakiety wykorzystywane są do wynoszenia statków kosmicznych czy satelitów w przestrzeń kosmiczną. Mogą poruszać się zarówno w atmosferze ziemskiej, jak i w przestrzeni kosmicznej.

Rakiety Starship, Falcon 9, Falcon Heavy

  • Starship jest popularną rakietą nośną, która została zaprojektowana przez firmę SpaceX należącą do Elona Musk’a. Należy ona do grupy super ciężkich, a jej udźwig szacuje się na co najmniej 100 ton. Pierwszy lot rakiety odbył się pod koniec kwietnia 2023 roku. 

  • Falcon 9 jest rakietą dwustopniową (także zaprojektowaną przez SpaceX). Jej głównym zadaniem jest wynoszenie ładunków na orbitę Ziemi w misjach bezzałogowych. Pierwszy lot Falcon 9 odbył się początkiem czerwca 2010 roku. 

  • Falcon Heavy od firmy SpaceX to rakieta nośna klasyfikowana jest jako superciężka. Pierwszy lot, jaki odbył się z jej udziałem, miał miejsce na początku lutego 2018 roku.

Jakie są inne słynne rakiety kosmiczne?

Jedną z ciekawszych jest suborbitalny pojazd nośny – New Shepard. Został on zaprojektowany i wykonany przez firmę Blue Origin z myślą o turystyce kosmicznej. Nazwa odnosi się do Amerykanina, który poleciał w kosmos i piątego człowieka, który stąpał po Księżycu, czyli Alana Sheparda. 

Długi Marsz to rakiety nośne produkowane przez Chińską Republikę Ludową. Ich nazwa nawiązuje do wydarzenia historycznego, jakie miało miejsce podczas chińskiej wojny domowej. 

Sojuz 2 jest z kolei rakietą nośną produkcji rosyjskiej. Jej budowa opiera się na rakiecie balistycznej R-7. To następca używanej do 2017 roku rakiety Sojuz-U.

Co to jest rakieta SLS?

SLS to Space Launch System, czyli ciężka rakieta nośna. Za jej produkcję odpowiada NASA. Nowy system rakietowy opracowano jako następcę wykorzystywanych do lotów kosmicznych wahadłowców STS. Zadaniem pojazdu jest wynoszenie na orbitę zarówno pojazdów załogowych, jak i bezzałogowych. Swój dziewiczy lot rakieta odbyła w połowie listopada 2022 roku. Koszt jej opracowania szacuje się na 7-35 miliardów USD. Wystrzelenie rakiety to natomiast wydatek rzędu 500 milionów USD.

Rakieta kosmiczna - Wiadomości

Rakieta kosmiczna - Wideo

  • Udany start japońskiej rakiety H3

    Poniedziałek, 1 lipca (17:41)
    Japońska rakieta H3 nowej generacji wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima. Rakieta H3 była rozważana jako alternatywa dla rakiety Falcon 9 firmy SpaceX i może pewnego dnia...