Historyczne dokonanie Blue Origin

Firmie Blue Origin udało się 23 listopada doprowadzić do kontrolowanego lądowania rakiety New Shepard po locie suborbitalnym.

Lądowanie rakiety Blue Origin
Lądowanie rakiety Blue Originmateriały prasowe

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcano dwóm firmom z branży załogowych lotów suborbitalnych: Virgin Galactic i XCOR. Ta pierwsza doświadczyła lat opóźnień i jednej tragicznej katastrofy w locie. Druga natomiast jeszcze nie wykonała żadnych lotów testowych.

W cieniu tych firm swój suborbitalny system budowała firma Blue Origin. Nazywa się on New Shepard i składa z dwóch elementów: rakiety nośnej wykonującej lot typu Vertical Take-Off Vertical Landing (VTVL) z silnikiem o oznaczeniu BE-3 o ciągu 490 kN oraz kapsuły załogowej, zdolnej pomieścić minimum trzech pasażerów.

Pierwszy lot New Shepard nastąpił 29 kwietnia 2015 roku. Ten lot testowy był udany, ale rakieta nie wykonała poprawnego “miękkiego" lądowania.

Następny lot New Shepard nastąpił 23 listopada 2015 roku ze startem o 18:21 CET. Maksymalna zanotowana wysokość w tym starcie wyniosła 100,5 km, czyli o 500 m nad umowną granicą pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Maksymalna prędkość w locie wyniosła 3,72 Ma.

W tym locie kontrolowane lądowanie rakiety zakończyło się sukcesem. W końcowej fazie podchodzenia do lądowania rakieta miała prędkość mniejszą od 2 m/s. Jest to historyczne pierwsze udane lądowanie rakiety lotu VTVL, która wzniosła się na dużą wysokość. Poniższe nagranie prezentuje ten lot.

Historic Rocket Landing

Test przybliża Blue Origin do wykonania pierwszego lotu załogowego. Czy nastąpi on już w przyszłym roku, jak to sugerują pewne źródła?

Krzysztof Kanawka

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas