DAV A33 - Salonowy pecet dla każdego

Komputer firmy Asus, przeznaczony do obsługi centrum multimedialnego, zawiera 6-kanałowy wzmacniacz dźwięku. Pecet ma wiele zalet: wygodna, bezprzewodowa obsługa, ciche działanie czy elegancka leżąca obudowa.

Ze względu na rozmiary typowe dla sprzętu audio-wideo, tj. szerokość poniżej 435 mm oraz głębokość mniejszą niż 350 mm, zmieści się w każdej audiofilskiej szafce na sprzęt. Wysokość komputera to około 100 mm, jest więc niższy od większości wzmacniaczy. Należy pamiętać, że niewielki wbudowany wzmacniacz dźwięku nie zapewni takich parametrów jak specjalizowany, wysokiej klasy zbudowany przez uznaną firmę.

Elegancja w każdym calu. Małe rozmiary nie są jedyną zaletą. Niewielki wyświetlacz LCD umieszczony w lewym przednim rogu czytelnie prezentuje podstawowe informacje, takie jak aktualny czas czy ustawiony poziom głośności. Szkoda tylko, że nie jest wyświetlany na nim pulpit systemu operacyjnego. Uruchomienie odtwarzania muzyki z internetu nie wymagałoby wtedy włączania projektora bądź telewizora. Jednak 3-calowy wyświetlacz byłby do tego zadania zbyt mały.

Reklama

Obudowa DAV A33 jest dobrze wentylowana, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania. Warto wspomnieć, że najbardziej nagrzewającym się elementem jest wzmacniacz dźwiękowy, a powietrze wydmuchiwane przez wentylator umieszczony na procesorze jest chłodne.

W zestawie jest klawiatura wyposażona w gładzik, która komunikuje się przez Bluetooth. Jego odbiornik ukryty jest we wnętrzu komputera, więc nie wystaje poza obrys. Klawiatura jest dość wygodna, jednak rozmieszczenie klawiszy sterujących kursorem utrudnia obsługę programów, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu. Przydałoby się delikatne podświetlenie, a gładzik można by zastąpić regulatorem kulkowym, który jest wygodniejszy wówczas, gdy klawiatura jest w powietrzu.

Łączność z siecią zapewnia karta sieci przewodowej standardu Gigabit Ethernet oraz karta sieci bezprzewodowej zbudowana z wykorzystaniem układu Atheros 5008X, która zapewnia obsługę sieci 802.11n. W zestawie jest też antena, którą można postawić w dogodnym miejscu, jednak ponieważ jest pojedyncza, szybkość sieci n jest nieco ograniczona.

Niezbędne elementy

Pod przykrywką z przodu komputera znajdują się gniazda najczęściej wykorzystywanych interfejsów: dwa gniazda cinch do stereofonicznego dźwięku, wejście wideo, do mikrofonu kalibrującego oraz podłączenia słuchawek. Są tam również dwa najpopularniejsze interfejsy komputerowe, USB 2.0 i FireWire, oraz wbudowany czytnik kart pamięci wszystkich niezbędnych rodzajów.

Komputerem typu media center można sterować za pomocą pilota. Główne przyciski są podświetlane, zaś czterokierunkowy przycisk, umieszczony w wygodnym przewężeniu, umożliwia przesuwanie kursora bez użycia gładzika. Niestety, sam pilot jest trochę za duży, więc nie ma możliwości obsłużenia wszystkich przycisków jedną ręką.

Przede wszystkim cichy

Jedną z najważniejszych zalet komputera DAV A33 jest cicha praca. Wprawdzie po włączeniu przez 2-3 sekundy słychać wentylator na procesorze lub w zasilaczu, ale zaraz się on wycisza i jedyne, co słychać, to terkotanie dysku twardego. Nie jest to jednak zbyt duży hałas - Seagate o pojemności 500 MB pochodzi z serii dysków przeznaczonych do stosowania w różnego rodzaju urządzeniach DVR (Digital Video Recorder), więc zoptymalizowany jest do cichej pracy, szybkich ciągłych transferów oraz małego zużycia prądu. W komputerze znajdują się tylko dwa wentylatory - na procesorze oraz w zasilaczu. Oba są jednak tak ciche, że w czasie pracy ich nie słychać. Dodatkowo zainstalowany specjalny program SilentPC pozwala w prosty sposób ograniczyć maksymalną częstotliwość procesora do 1,8 GHz, co w połączeniu z niższym napięciem (1,325 V zamiast 1,395 V) zmniejsza ilość wytwarzanego ciepła.

Test pochodzi z magazynu NEXT numer 07/2008

PLUSY

- właściwe rozmiary

-dobra jakość wzmacniacza

-cicha praca .

- ładna obudowa

- bardzo bogate wyposażenie

- komplet interfejsów

- bezprzewodowa obsługa

MINUSY

- brak obsługi formatów HD przez chipset .

- brak napędu Blu-ray

ROKOWANIA

- Ma duże szanse na powodzenie,

- zaawansowani użytkownicy,

- mogą samodzielnie wymienić płytę główną i napęd pamięci optycznych w zamian za obsługę materiałów HD.

Parametry

Procesor AMD Athlon 64 X2 4000+,

Pamięć 2 GB DDR2-533,

Dysk twardy Seagate Barracuda ATA 500 GB

Karta graficzna ATI Radeon Xpress X1250

Pobór mocy (spoczynek/obciążenie) 80 W/120 W

Next
Dowiedz się więcej na temat: karta | wideo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy