Nikon D5000 - na (bardzo) dobry początek

Firma Nikon bardzo rozbudowała w ostatnim czasie swoją ofertę prostych lustrzanek amatorskich. Najciekawszą z nowości japońskiego giganta jest model D5000. Sprawdźmy, jak aparat spisuje się w praktyce.

Nikon D5000
Nikon D5000materiały prasowe

Nikon D5000 plasuje się gdzieś pomiędzy niedawno zaprezentowanym modelem D3000, a trochę starszym D90. Aparat wyposażono w 12,3 megapikselową matrycę CMOS (w D3000 i jego poprzedniku - D60 - zastosowano sensory CCD), procesor obrazu Expeed, 11-polowy autofokus znany z D90 i system usuwania zanieczyszczeń z matrycy. Łatwość kadrowania ma zapewnić obrotowy ekran LCD, a przy zdjęciach portretowych pomoże system wykrywania twarzy. Największą nowością jest jednak system Live View wzbogacony o możliwość nagrywania filmów HD.

Budowa

Stylistyka, kształt korpusu i układ przycisków sterujących D5000 są typowe dla lustrzanek Nikona. W porównaniu do wcześniejszych modeli tego producenta, lekkiemu zaokrągleniu uległy jednak krawędzie obudowy.

materiały prasowe

Z przodu korpusu, nad przyciskiem zwalniania obiektywu, znajdują się dwa klawisze: programowalny Fn oraz podnoszenia i wyboru trybu lampy błyskowej. Wszystkie elementy sterujące, które umieszczono na górnym panelu aparatu znajdują się na prawo od lampy błyskowej, u góry gripu. Są to: spust migawki z włącznikiem zasilania, klawisze INFO (wyświetlanie informacji na ekranie) i kompensacji ekspozycji oraz pokrętło trybu fotografowania.

Przyciski i pokrętła funkcyjne na tylnej ścianie aparatu zostały rozlokowane w dwóch miejscach. W kolumnie po lewej stronie ekranu znajdziemy klawisze: usuwania zdjęć, podglądu, menu głównego, powiększania/zmniejszania podglądanych zdjęć oraz menu podręcznego "i". Na prawo od wyświetlacza umieszczono natomiast: przycisk blokady ostrości/ekspozycji, pokrętło regulacyjne, przycisk uruchamiania funkcji Live View oraz przycisk nawigacyjny z klawiszem OK.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Na osobną uwagę zasługuje też sam ekran LCD - najbardziej charakterystyczny element budowy D5000. 2,7 calowy wyświetlacz (rozdzielczość 230 tys. punktów) umieszczono na obrotowym ramieniu, które pozwala na swobodne wychylanie ekranu w pionie i poziomie.

Kartę pamięci (SD lub SDHC) umieścimy w slocie po prawej stronie korpusu, a gniazdo złącz (USB, Wideo, HDMI, zdalnego sterowania i modułu GPS) - po przeciwnej. Aparat zasilany jest z akumulatora EN-EL9a o pojemności 1080 mAh.

Nikon D5000 jest konstrukcją bardzo zgrabną i lekką, wykonano go z dobrej jakości materiałów. Za jedyną poważną wadę budowy można uznać trochę zbyt skromne rozmiary gripu, który (szczególnie osobom o większych dłoniach) nie gwarantuje komfortowego chwytu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Najważniejsze funkcje

Nikon D500 jest aparatem bardzo funkcjonalnym, wyposażonym w praktycznie wszystkie udogodnienia, jakich oczekiwać można od lustrzanki tej klasy. Pozwala on na fotografowanie w trybie automatycznym i w trybach PASM oraz na wykorzystanie trybów tematycznych: portret, krajobraz, dziecko, sport, makro, portret nocny, zwierzęta, świece, kwiaty, jesień, żywność, sylwetka, rozjaśnienie, przyciemnienie, zmierzch/świt, zachód słońca, plaża/śnieg, przyjęcie/wnętrza i pejzaż nocny.

Zakres czasów migawki wynosi od 1/4000 do 30 s, a czułość regulować można w zakresie 200 - 3200 ISO, dostępne są też dodatkowe czułości: 100 i 6400 ISO. Ekspozycję skorygujemy w przedziale od -5 do +5 z krokiem co 1/3 lub 1/2 EV. Opcje pomiaru światła to: matrycowy, centralny i punktowy, a balansu bieli - auto, światło dzienne, cień, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe (7 ustawień), lampa błyskowa i według wzorca.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Autofokus lustrzanki pracować może w trybach pojedynczym, ciągłym i manualnym. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 4 kl/s. Ustawienia wbudowanej lampy błyskowej obejmują opcje: auto, auto z redukcją czerwonych oczu, błysku wypełniającego, synchronizacji z długimi czasami i synchronizacji na przednią/tylną kurtynkę migawki. Korekty siły błysku dokonać można w zakresie od -3 do +1 z krokiem co 1/3 lub 1/2 EV.

Zdjęcia zapiszemy jako pliki JPEG lub RAW. Ich rozmiary wynosić mogą: 4288 x 2848, 3216 x 2136 lub 2144 x 1424 pikseli. D5000 może również, o czym będzie mowa dalej, nagrywać filmy. Dostępne rozmiary sekwencji wideo to: 1280 x 720, 640 x 424 i 320 x 216 pikseli. Szybkość nagrywania wynosi 24 kl/s.

Wizjer i ekran LCD

Wizjer Nikona D5000 zapewnia 95 proc. krycie pola kadru i powiększenie 0,78 x. Na matówce widoczne są podświetlane pola ostrości AF i koło wskazujące pole centralnego pomiaru światła. Opcjonalnie wyświetlane mogą być też linie siatki. Na pasku poniżej prezentowane są wskazania dotyczące m.in.: ustawienia ostrości, blokady ekspozycji, czasu migawki/wartości przysłony, kompensacji ekspozycji i siły błysku, stanu akumulatora, braketingu, czułości czy liczby pozostałych zdjęć.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Liczba informacji prezentowanych na głównym ekranie aparatu zależy w dużej mierze od przyjętych w danym momencie ustawień. W polu po lewej stronie wyświetlacza widoczna jest informacja o trybie fotografowania oraz charakterystyczny dla Nikona kołowy wskaźnik otwarcia przysłony i czasu naświetlania wraz z wartościami liczbowymi. U dołu wyświetlacza umieszczono informacje o trybie ustawiania ostrości, trybie pracy lampy błyskowej i wartości kompensacji ekspozycji/siły błysku. W kolumnie po prawej stronie ekranu znajdziemy natomiast informacje na temat: rozmiaru zdjęcia, balansu bieli, czułości, trybu migawki, pomiaru światła, działania funkcji D-Lighting, kroku braketingu i liczby pozostałych zdjęć.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Ilość informacji dostępnych w wizjerze i na ekranie pokrywa praktycznie wszystkie, najważniejsze dla fotografującego wskazania o ustawieniach aparatu. Liczba danych jest bardzo pokaźna i początkowo może trochę onieśmielać, ale sposób prezentacji danych jest bardzo czytelny, przez co obsługa aparatu nie sprawia większych trudności.

Live View i nagrywanie filmów

Nikon D5000 wyposażony został w funkcję kadrowania na żywo i możliwość nagrywania filmów. Tryb LV uruchomimy osobnym, dedykowanym przyciskiem, a nagrywanie filmów rozpocznie się po naciśnięciu przycisku OK. W trybie LV w centralnej części ekranu widoczna jest ramka, która z chwilą ustawienia ostrości zmienia kolor z czerwonego na zielony. Oprócz tego, na wyświetlaczu znajdziemy też informację o trybie fotografowania, ustawieniach lampy i migawki, trybie AF, rozmiarze zdjęć, balansie bieli, pomiarze światła, czasie migawki/przysłonie, czułości i liczbie zdjęć.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Ostrość w trybie podglądu na żywo ustawiania jest dzięki detekcji kontrastu, a dostępne ustawienia AF to: priorytet twarzy, szeroki kadr, zwykły kadr i śledzenie. Niestety, podobnie jak w modelu D90, autofokus nie działa podczas nagrywania filmów.

Menu

Obsługa najważniejszych ustawień aparatu możliwa jest z poziomu menu podręcznego, które uruchomimy przy pomocy klawisza "i". Menu podręczne pozwala na zmianę takich parametrów jak: rozmiar zdjęć, balans bieli, czułość, tryb migawki, tryb autofokusa i ustawiania ostrości, pomiar światła, działanie funkcji D-Lighting, braketing ekspozycji, przetwarzanie obrazu (opcje kolorystyczne - barwy neutralne, żywe etc.), kompensacja ekspozycji i błysku czy tryb pracy lampy.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Struktura głównego menu jest bardzo zbliżona do tego, jakie stosowane jest w innych aparatach Nikona. Zostało ono podzielone na sześć zakładek: menu odtwarzania, fotografowania, ustawień osobistych, ustawień, retuszu i ostatnie ustawienia. Regulacja najważniejszych funkcji dostępna jest w zakładkach:

menu fotografowania: przetwarzanie obrazu (opcje kolorów - standardowe, neutralne, żywe, monochromatyczne, portret, pejzaż), rozmiar i jakość zdjęć, balans bieli, czułość, funkcja D-Lighting, korekta zniekształceń, redukcja szumu (dla długich czasów i wysokiej czułości), właściwości filmu (rozdzielczość, dźwięk)

INTERIA.PL - Adam Nietresta

menu ustawień osobistych: działanie AF w trybie Live View, krok zmiany ekspozycji, programowanie przycisku Fn, ustawienia elementów sterujących i wyświetlania informacji

menu ustawień: formatowanie karty pamięci, jasność ekranu, język menu, czyszczenie matrycy, data i godzina

INTERIA.PL - Adam Nietresta

menu retuszu: wykorzystanie funkcji D-Lighting, redukcja czerwonych oczu, przycinanie, konwersja na monochromatyczne, efekty filtrów (skylight, ocieplenie, wzmocnienie czerwonego/zielonego/niebieskiego, efekt gwiazdek - cross screen, zmiękczenie), balans koloru (zmiana balansu bieli), tworzenie miniatur, szybki retusz, prostowanie kadru, korekta zniekształceń geometrycznych, rybie oko, korekta kształtu, animacja poklatkowa.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Nie są to oczywiście wszystkie ustawienia, z jakich możemy skorzystać w menu Nikona D5000. Liczba regulacji jest znacznie większa, a mimo tego menu jest bardzo czytelne i, dzięki prostej nawigacji, intuicyjne w obsłudze.

Podsumowanie - fotografowanie i jakość zdjęć

Nikon D5000 jest aparatem zasługującym na wyrazy dużego uznania. Bardzo wysoko trzeba ocenić jego ergonomię, wygodę obsługi i funkcjonalność. Szeroki zakres kompensacji ekspozycji, łatwe do opanowania menu i obrotowy ekran to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że fotografowanie tą lustrzanką jest czystą przyjemnością.

Także pod względem jakości zdjęć Nikon D5000 spisuje się całkiem nieźle. Pochwalić trzeba rewelacyjną pracę autofokusa, stabilne działanie światłomierza czy bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Nie obyło się jednak bez wpadek. Najpoważniejszą jest wadliwe działanie układu zasilania, owocujące tym, że włączenie aparatu może się okazać niemożliwe. Firma Nikon zobowiązała się na szczęście do darmowej naprawy wszystkich egzemplarzy, w których występuje omawiana usterka. Przykrą niedogodnością jest też brak autofokusa przy nagrywaniu filmów (przyzwyczaił nas już do tego model D90) i wysoki poziom szumów przy wysokiej czułości lub długich czasach naświetlania. Do listy wad dorzucić można jeszcze niewielkie rozmiary gripu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Mimo wszystko można uznać, że zalety testowanego Nikona zdecydowanie przeważają nad jego niedoskonałościami. Lustrzanka jest konstrukcją amatorską, lecz jej możliwości zadowolą nie tylko początkujących, ale i bardziej zaawansowanych fotoamatorów. Z pewnością Nikon D5000 jest aparatem wartym uwagi.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Nikon D5000, specyfikacja techniczna:

Matryca: CMOS (23,6 x 15,8 mm), 12,3 Mpix

Mocowanie obiektywu: optyka z mocowaniem Nikon F

Wyświetlacz: 2,7 cala TFT LCD, 230 tys. punktów

Czas otwarcia migawki: 1/4000 do 30s

Czułość: ISO200 - 3200 (opcjonalnie ISO 100 i 6400)

Pamięć: karty SD/SDHC

Zasilanie: akumulator litowo-jonowy EN-EL9a, 1080 mAh

Wymiary/masa: 127 x 104 x 80 mm/560 g

Plusy:

+ wysoka jakość zdjęć

+ duża ergonomia i łatwość obsługi

+ odchylany ekran LCD

+ rewelacyjne działanie autofokusa

Minusy:

- problemy z zasilaniem w niektórych egzemplarzach

- brak autofokusa przy nagrywaniu zdjęć

- wysoki poziom szumów

- zbyt mały rozmiar gripu

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas