Samsung Galaxy - alternatywa dla Windows
Systemowi Android autorstwa Google brakowało dobrego telefonu - nadzieją miała być dla niego pierwsza komórka Samsunga korzystająca właśnie z tego systemu. Czy ta sztuka udała się?
Pierwsze kroki
W pudełku z telefonem nie znajdziemy nic nadzwyczajnego oprócz ładowarki, ściereczki oraz standardowego zestawu słuchawkowego. Również sam aparat prezentuje się dość normalnie - ma plastikową obudowę (sprawia wrażenie dość solidnej) i rozmiary 115 mm na 56 mm na 11,9 mm. Przy tym aparat jest dość lekki, co może spodobać się niektórym użytkownikom.
Rozłożenie klawiszy odpowiada pasuje do obsługi systemu Android, zatem obok przycisków odpowiedzialnych za rozmowy mamy także przycisk cofający nas o jeden ekran do tyłu, przycisk Home gwarantujący powrót do menu głównego oraz przycisk uruchamiający opcje systemowe. Do tego dochodzi jeszcze krzyżak z przyciskiem zatwierdzającym OK na środku. Panel jest bardzo wygodny w obsłudze.
Podsumowując - Galaxy nie zachwyca swoją stylistyką wykonania, ale również nie razi jakimikolwiek błędami. Co prawda trochę szkoda, że inżynierowie z Samsunga nie umieścili jakiejś małej diody informującej nas o nieodebranym połączeniu lub SMS-ie, kiedy telefon znajduje się trybie czuwania. Mimo wszystko bez wątpienia żadnych większych błędów nie odnotowano.
Samsung na Androidzie
Android zainstalowany w Galaxy, to dokładnie ta sama wersja, którą dobrze znamy z innych telefonów. Po dokładniejszy opis systemu, jak i jego funkcje, zalety oraz wady, zapraszam do TEGO materiału. W skrócie jedynie napiszę, że Android w Galaxy nie sprawiał najmniejszych problemów - system był stabilny, a wszystkie zainstalowane firmowo aplikacje działały bezbłędnie.
Na ciepłe słowa zasługuje program pocztowy, a także Android Market, czyli Google'owy odpowiednik sklepu z aplikacjami. Pisanie SMS-ów i wprowadzanie tekstu na klawiaturze Galaxy nie sprawia problemów. Sam interfejs dotykowy doskonale radzi sobie z reagowaniem na nasze żądania - jedynie szkoda, że nie będzie on prawidłowo odpowiadać, jeśli mamy nosimy właśnie grube rękawiczki.
Technologia i Bateria
Pewnym zaskoczeniem okazała się natomiast bateria - spodziewałem się, że będzie ona mogła pracować na jednym naładowaniu dłużej niż jedną dobę. Okazało się jednak, że telefon praktycznie należy ładować codziennie. Dlaczego jest to zaskakujące? Telefony Samsunga korzystające z Windows Mobile bez problemu wytrzymują dwa dni stosunkowo intensywnego korzystania.
Podsumowanie
Galaxy okazał się być telefonem "poprawnym". Co to oznacza? Spodziewałem się po nim naprawdę dużo, ale najwyraźniej pierwszy model koreańskiego giganta napędzany Androidem miał być komórką oferującą standardowe rozwiązania. Komu można polecić Galaxy? Wszystkim szukającym systemu lepszego i prostszego niż Windows Mobile, a jednocześnie chcących rozbudowywać swój system operacyjny, a co za tym idzie - cały telefon.
PLUSY
- System Android,
- Dobry wyświetlacz,
MINUSY,
- Przydałaby się lepsza bateria...
- ... i podświetlana klawiatura
Telefon Samsung Galaxy - SPECYFIKACJA TECHNICZNA (I7500)
Sieć HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s (900/ 1700/ 2100 MHz)
EDGE/ GPRS (850/ 900/ 1800/ 1900)
System operacyjny Android
Wyświetlacz 3,2" HVGA (320 x 480) AMOLED
Aparat fotograficzny 5 megapikseli (Auto Focus - system automatycznego ustawiania ostrości), Power LED
Obraz / Dźwięk Wideo: MPEG4, H.263, H.264, WMV
Audio: MP3, AAC, AAC+, e-AAC+, WMA, RA
Funkcje dodane Google Search (wyszukiwarka internetowa), Google Maps, Gmail, YouTube, Google Calendar, Google Talk, Android Market
Łączność Bluetooth 2,0/ USB 2,0/ WiFi, micro USB, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Pamięć Pamięć wewnętrzna: 8 GB
Pamięć zewnętrzna: micro SD (do 32 GB)
Bateria 1500 mAh
Wymiary 115 mm x 56 mm x 11,9 mm