Test Alienware 15 - gamingowy laptop z kosmosu
Testujemy laptopa stworzonego z myślą o graczach - Alienware. Czy ta dobrze znana w świecie gamingu (branża elektronicznej rozrywki) firma stworzyła bardzo dobrego laptopa dla graczy? Odpowiedź w artykule.
Alien versus Predator
Na rynku nie brakuje gamingowych laptopów. Każdy większy producent ma swoją markę skierowaną dla graczy. W przypadku Asusa jest to ROG, MSI ma rodzinę GS, a komputery Acera stworzone z myślą o graczach to rodzina Predator. Nie ma jednak drugiej takiej marki jak Alienware, dzisiaj będący częścią Della. Przez lata komputery stacjonarne i przenośne Alienware były uznawane za jedne z najlepszych na rynku. Takie swoistego rodzaju Apple wśród sprzętu dla graczy - wyglądają świetnie, mają dobrą specyfikację i cenę z wyższej półki. W tym przypadku nie jest inaczej.
Alienware prezentuje się naprawdę dobrze, przywodząc na myśl połączenie notebooka z bojowym statkiem kosmicznym. Po włączeniu niektóre z elementów zewnętrznej część klapy laptopa zaczyna świecić, jednym z podświetlonych elementów jest charakterystyczna dla marki Alienware głowa kosmity. Wygląda to bardzo klimatycznie. Laptop ma podświetlaną klawiaturę oraz touchpada - raz jeszcze, to rozwiązanie prezentuje się naprawdę dobrze. Jak to w komputerach dla graczy bywa - laptop ma dodatkowe klawisze, które można dowolnie konfigurować w danej grze.
Alienware waży około 4,5 kilo, ale "nie czuć" tego ciężaru - czego nie można powiedzieć o konkurencji. Cześć wagi "poszła" w sporej wielkości zasilacz. Ale takie rozwiązanie jest charakterystyczne dla laptopów gamingowych.
Alien versus gaming
Zanim przejdziemy do głównego dania, czyli gier - kilka słów o innych aspektach Alienware'a, które przetestowaliśmy w trakcie powstawania materiału. Ekran w tym modelu ma przekątną 15.6-cala (pełna specyfikacja na dole materiału). Wyświetlacz bardzo dobrze sprawdza się przy oglądaniu filmów, oglądania zdjęć czy korzystania z internetu. Nie jest to większa niespodzianka, ale warto zawsze sprawdzić, czy na gamingowym laptopie zwyczajnie "dobrze się pisze". Tutaj nie ma takiego problemu. Sprzęt sprawdzi się również doskonale przy obróbce i montowaniu filmów. Wspomnijmy jeszcze o dwóch głośnikach, które - pomimo niewielkiej mocy - mają całkiem niezłego "kopa". W sam raz do oglądania zmontowanych przez nas produkcji filmowych.
Nie ma co owijać w bawełnę, Alienware 15 jest naprawdę dobrym laptopem gamingowym.
Podczas testów sprawdziliśmy kilka gier, o różnym stopniu zaawansowania grafiki. Wszystkie pozycje, za wyjątkiem Fallouta 4, pochodziły z 2016 roku.
Hyper Light Drifter - połączenie RPG i gry akcji. Grafika 2D, zatem bez większych wymagań, ale - co jest zaskakujące - niektóre komputery mają problemy z takimi tytułami. Nie w tym przypadku. Wszystko działało na maksymalnych ustawieniach.
SUPERHOT - innowacyjna strzelanka FPP polskiego studia z Łodzi. Może nie wygląda na "sprzętożerną", ale ma swoje wymagania. Alienware poradził sobie z nią bez problemu.
Firewatch - klimatyczna przygodówka FPP z dość wysokimi wymaganiami. Na maksymalnych ustawieniach, po raz kolejny, nie było problemów.
Dying Light: The Following - rozbudowany dodatek do polskiego hitu z Wrocławia. Gra jest doskonale zoptymalizowana pod sprzęty Alienware'a, zatem nie mieliśmy żadnych problemów.
Fallout 4 - gry, której nie trzeba przedstawiać. Na średnich ustawieniach - wszystko działa bez problemu. Podobnie jak na wysokich, z tym że gra zaliczała drobne spadki animacji w momencie, kiedy na ekranie pojawiło się bardzo wiele elementów otoczenia oraz postaci. Ale nadal, można grać, nawet na wyższych ustawieniach.
Alien versus nasz test
Nie ma co owijać w bawełnę, Alienware 15 jest naprawdę dobrym laptopem gamingowym. Bez większego zastanowienia można go nazwać mianem jednego z najbardziej udanych laptopów gamingowych dostępnych na polskim rynku. Czy tego typu urządzenie zastąpi potężnego desktopa złożonego z myślą o graniu? Nie. Ale na to nikt rozsądny nie powinien liczyć.
- Świetne wykonanie
- Wykończenie oraz klawiatura
- Specyfikacja
- Środek obudowy trochę za bardzo się nagrzewa
Specyfikacja:
Procesor: Core i7 6700HQ
NVIDIA GTX970M 3GB
RAM: 16GB
Ekran LCD: 15.6" FHD
HDD: 1TB
Windows 8/10
Cena: Od 7000 zł
Zdjęcia wykorzystane w publikacji wykonano przy pomocy aparatu Canon G5X