Test Google Nexus 7 - alternatywa dla iPada

Google Nexus 7 to mocny konkurent dla iPada. I jeden z najlepszych tabletów na rynku. Oto nasz test tego wyczekiwanego przez wielu urządzenia.

Galaxy Nexus 7 - pierwszy tablet Google to bardzo udany produkt. Chcemy go w Polsce!
Galaxy Nexus 7 - pierwszy tablet Google to bardzo udany produkt. Chcemy go w Polsce!AFP

Google Nexus 7 to tablet niezwykły. Jest poręczny, świetnie wykonany, wydajny i tani. Niestety, w oficjalnej dystrybucji wciąż nie można dostać go w Polsce, więc wszystkim kupującym pozostaje zerkać w stronę innych krajów europejskich lub odnowić kontakt z zapomnianą rodziną w USA. Tablet jednak wart jest zachodu i już po kilku godzinach użytkowania odpłaca nam za zainwestowane pieniądze.

Lekkie 7 cali

Tablet Google jest wyjątkowo lekki i poręczny. Wymiary urządzenia wynoszą 198,5 na 120 na 10,5 mm, dzięki czemu pewnie leży w dłoni. Nexus 7 waży zaledwie 340 g, co wśród innych tabletów plasuje go w kategorii piórkowej. Sprzęt jest niemal dwukrotnie lżejszy od 9,7-calowego iPada (662 g) i dwa razy cięższy od 5,3-calowego Samsunga Galaxy Note (178 g). Oczywiście, w Nexusie 7 mamy do czynienia z inną przekątną ekranu, ale przedstawione liczby pokazują, że koncern z Mountain View doskonale wstrzelił się z wymiarami urządzenia.

Obudowa tabletu praktycznie w całości wykonana jest z plastiku. Konstrukcja jest matowa, przyjemna w dotyku i solidna. Wszystkie elementy bryły bardzo dobrze do siebie dopasowano, a stylistyka urządzenia dyskretnie przykuwa wzrok. Zarówno tylny panel obudowy, jak i pokryty warstwą Gorilla Glass ekran, są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Google Nexus 7 wyposażono w 7-calowy wyświetlacz IPS LCD, pracujący w rozdzielczości 1280 na 800 pikseli. Generowany przez tablet obraz zaskakuje. Nasycenie kolorów, kontrast i kąty widzenia są po prostu rewelacyjne. Podświetlenie panelu jest równomierne, ale w silnym słońcu zawartość ekranu bywa nieczytelna. Wyświetlacz ponadto stanowi magnes na tłuste smugi i odciski palców, zatem bez regularnej pielęgnacji urządzenia komfort pracy znacząco spada.

Testownia: Galaxy Nexus 7Interia.tv

Tablet pozbawiony jest przycisków fizycznych, a frontalną taflę szkła zaburza jedynie czujne oko kamery o rozdzielczości 1,2 Mpix. W Nexusie 7 nie znajdziemy tylnego aparatu, więc o wyszukanych zdjęciach z wakacji możemy zapomnieć.

Z tyłu tabletu, między dużym napisem Nexus a mniejszym logo Asusa, umieszczony został wąski głośnik. Dopiero gdy tablet położymy na płaskiej powierzchni, jego brzmienie zadowala. W innych sytuacjach głośnik gra raczej cicho, choć nie wzbogaca muzyki niechcianymi przesterowaniami i szumami - podobnie jak w tanim laptopie.

Tablet oferuje niewielką ilość portów komunikacyjnych. Poza pojedynczym złączem micro USB oraz słuchawkowym, w Nexusie 7 znajdziemy jeszcze cztery piny kontaktowe, które w przyszłości będzie można wykorzystać do połączenia tabletu ze stacją dokującą. W urządzeniu brak slotu karty microSD.

Żelkowa Tegra

Tablet Google wyposażony został w wydajny procesor Nvidia Tegra 3 T30L oferujący cztery główne rdzenie, piąty pomocniczy oraz 12 rdzeni graficznych. W trybie jednordzeniowym układ pracuje z maksymalną częstotliwością 1,3 GHz, zaś uruchamiając dodatkowe rdzenie, taktowanie spada do 1,2 GHz. Na pokładzie nie zabrakło również 1 GB pamięci RAM i układu graficznego ULP GeForce z zegarem 416 MHz.

W Nexusie 7 nie zastosowano najmocniejszego modelu Tegry 3 T33 (jak w Asusie Transformer Prime), ale nadal jest to bardzo wydajna jednostka. Do codziennego przeglądania stron internetowych, regularnego grania w produkcje ze sklepu Google Play czy oglądania materiałów wideo, specyfikacja techniczna w zupełności wystarczy. Zwłaszcza, że Nexus 7 wyposażony został w Androida 4.1 Jelly Bean, którego optymalizacja jest niemal wzorowa.

Sam system nie wprowadza rewolucyjnych zmian w stosunku do wersji 4.0, ale znacznie usprawniono w nim interfejs użytkownika, płynnie pracujący przy 60 kl./s. Jelly Bean udostępnia również atrakcyjniejszy wygląd ekranów startowych i obecność przeglądarki Google Chrome. Poza tym polski użytkownik raczej nie zauważy rewolucyjnych zmian, bowiem wiele nowych opcji Androida 4.1 po prostu nie działa na terenie naszego kraju.

Google Nexus 7
Google Nexus 7
Google Nexus 7
Google Nexus 7

Najświeższa odsłona Androida wydaje się być bardziej intuicyjna od Ice Cream Sandwich, a płynność pracy oraz animacje okien w Nexusie 7 zachwycają. Ekran jest czuły na dotyk i może rozpoznać do 10 punktów stykowych jednocześnie.

Nexus 7 a sprawa polska

Google Nexus 7 w wersji 8 GB wyceniony został na 199 dolarów. Model z dwukrotnie większą przestrzenią na dane kosztuje w USA 249 dol. Niestety, w Europie producent zastosował przelicznik 1 dolar = 1 euro, więc ceny nie są już tak atrakcyjne. Mimo globalnej ekspansji, Nexusa 7 wciąż oficjalnie nie można dostać w naszym kraju. Jedyną możliwością zakupu urządzenia jest sprowadzenie go z zagranicy. I wtedy bardziej opłaca się sięgnąć po wersję amerykańską, bo za około 700 zł możemy mieć naprawdę świetny sprzęt (wersja 8 GB). Niestety, dla wielu Polaków, opcja sprowadzenia tabletu z innego kraju wciąż nie wchodzi w grę, co może negatywnie wpłynąć na popularność urządzenia.

Aktualizacja (20.09.2012) Nexus 7 trafi do Polski 25 września. Jego cena będzie wynosić 999 zł.

Google potrafi

Google Nexus 7 to jeden z najlepszych tabletów na rynku, oczywiście w odniesieniu do segmentu cenowego, w którym się plasuje. Za 200 dol. ciężko kupić sprzęt lepiej wykonany, wydajniejszy i dłużej pracujący na pełnej baterii (nawet 8,5 godziny bez ładowania). Nic dziwnego, że aż trzy wielkie marki chwalą się Nexusem 7: Google jako sprzedawca, Asus jako producent i Nvidia jako dostawca podzespołów. Jest czego zazdrościć. Teraz pozostaje trzymać kciuki, by polska cena Nexusa 7 była równie porażająca, co sam sprzęt.

Plusy:

+ bardzo dobre wykonanie;

+ świetny ekran;

+ wydajne podzespoły;

+ żywotność baterii;

+ kompaktowe rozmiary;

+ (wreszcie) płynnie działający Android;

Minusy:

- brak wersji z 3G;

- brak tylnej kamery;

- brak slotu microSD;

- część usług Google nie działa w Polsce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas