Test HP Envy 14 Spectre - szklane jest piękne
HP Envy 14 Spectre to ultrabook niezwykły. Tym, co stanowi jego największą siłę jest spektakularna obudowa, którą po części pokryto szkłem. Czy takie rozwiązanie jest praktyczne? Odpowiedź w poniższym teście.
Są takie maszyny, których konstruktorzy popuszczają wodze fantazji i pozwalają sobie na nutę pikanterii. Na tle masy komputerów mobilnych bez smaku wyróżnia się HP Envy 14 Spectre- ultrabook, którego obudowa w części pokryta została szkłem. Komputer wyposażony został w procesor Ivy Bridge, głośniki Beats Audio i świetny ekran, czyli wszystko co niezbędne do komfortowej pracy.
Ultrabook klasy premium
HP Envy 14 Spectre to sprzęt z najwyższej półki. Potwierdza to zestaw dodatków, które poza samym komputerem, znajdziemy w pudełku produktu. Na uwagę zasługuje płócienna saszetka, wielkości podróżnej kosmetyczki, w której ulokowano zasilacz oraz wykonane z miękkiego materiału etui na ultrabooka.
Spectre prezentuje się fenomenalnie, już podczas pierwszego kontaktu. Obudowa ultrabooka po części pokryta została odporną na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne warstwą Gorilla Glass. Materiał ten znajdziemy na klapie ekranu i przestrzeni wokół klawiatury, przez co Envy 14 Spectre zdążył zyskać przydomek "szklanego ultrabooka".
Eksperymentalna konstrukcja nie wszystkim przypadnie do gustu - szklana powierzchnia nagminnie łapie odciski palców i wymaga regularnej pielęgnacji, choć niewątpliwie wygląda efektownie. Bez zarzutu ocenić należy jakość oraz trwałość tworzących obudowę materiałów. Wszystkie elementy maszyny spasowano perfekcyjnie, więc nie doświadczymy tu żadnych luzów. Nic nie skrzypi i nie ugina się pod punktowym naciskiem.
Poza kanonem
HP Envy 14 Spectre
HP Envy 14 Spectre to pierwszy szklany ultrabook zaprezentowany na targach CES 2012 w Las Vegas. Więcej informacji o HP Envy 14 Spectre TUTAJ
HP Envy 14 Spectre trochę wykracza poza klasyczną definicję ultrabooka. Sprzęt co prawda oparty został o intelowskie podzespoły, jednak jego gabarytom daleko do miana "ultralekkich". Wymiary komputera wynoszą 327 na 220 na 20 mm, przy jednoczesnej masie 1,8 kg. Spectre nie powinien obciążać naszego kręgosłupa, nawet podczas długich podróży, ale wielu konsumentów i tak będzie zawiedzionych. Z intelowskiej definicji ultrabooka jasno wynika, że sprzęt taki powinien być maksymalnie smukły i lekki. W pogoni za możliwością dotarcia do szerszego grona odbiorców, producenci na te drobnostki przestają zwracać uwagę.
Spectre wyposażony został w 14-calową matrycę Radiance HD+, która pracuje w rozdzielczości 1600 na 900 pikseli. Charakterystyka generowanych obrazów jest znakomita, a szczególnie dobre wrażenie robią soczyste kolory i zaskakująco szerokie kąty widzenia. Oglądanie filmów na Spectre to czysta przyjemność, zwłaszcza że za udźwiękowienie odpowiada doskonały system Beats Audio. Dzięki temu ultrabook HP jest jedną z zapewniających najlepsze doznania audio-wizualne maszyn na rynku.
Specyfikacja techniczna Envy 14 Spectre jest standardowa jak na tej klasy sprzęt. Serce ultrabooka stanowi procesor Intel Core i5-3317U (Ivy Bridge) wspomagany przez 4 GB pamięci RAM. Na pokładzie znalazło się również miejsce dla zintegrowanej karty graficznej Intel GMA HD 4000 oraz dysku SSD o pojemności 128 GB. Komputer pracuje stabilnie, nawet podczas wielu aktywnych aplikacji jednocześnie. Dzięki obecności szybkiego dysku SSD, zaraz po otwarciu klapy wyświetlacza, sprzęt jest gotowy do pracy, a wbudowana bateria pozwala średnio na 6 godzin użytkowania z dala od gniazdka zasilania.
Mocnym punktem ultrabooka jest wygodna klawiatura, która charakterystyką przypomina nieco tę montowaną w MacBooku Pro. Dzięki stopniowanemu podświetleniu, pisze się na niej i szybko, i wygodnie. Skok klawiszy jest krótki i twardy, a powierzchnia płytek pokryta antypoślizgowym materiałem. Równie dobrze ocenić należy sporych rozmiarów touchpad.
Jak błyskotka
HP Envy 14 Spectre to jeden z najładniejszych ultrabooków dostępnych na rynku. Jest to sprzęt kierowany do ściśle sprecyzowanej grupy docelowej - estetów, którzy zamiast MacBooka Pro wolą zainwestować w maszynę z Windowsem 7. Wady wynikające ze szklanej, niepraktycznej obudowy komputera oraz zabójczo wysoka cena oscylująca w granicach 6000 zł mogą odstraszyć potencjalnych użytkowników. Uważajcie jednak, bo Spectre jest w stanie zauroczyć w okamgnieniu.
Plusy:
+ ekstrawagancka stylistyka;
+ wzorowa jakość wykonania;
+ doskonały ekran i dźwięk Beats Audio;
+ wygodna klawiatura;
Minusy:
- podatna na zabrudzenia obudowa;
- wysoka cena.