Test OnePlus Buds Pro
Sprawdzamy najnowsze słuchawki firmy OnePlus - model OnePlus Buds Pro wyposażony w inteligentne ANC oraz kilka interesujących dodatków. Czy to sprzęt warty uwagi?
Nie można narzekać na brak na rynku słuchawek dousznych. Każdy producent pragnie mieć własną markę, najlepiej taką, która stanie się nieodzowną parą dla smartfonu z tej samej stajni. Takimi słuchawkami mają być najnowsze OnePlus Buds Pro wyposażone w inteligentny system ANC. Co je wyróżnia i co o nich sądzimy?
Wygląd i wykonanie
W charakterystycznym dla OnePlusa pudełku (kolory biały i czerwony) znajdziemy słuchawki w etui, krótki kabel USB, zestaw silikonowych wkładek i dokumentację. Etui wygląda nieźle, ale to co najistotniejsze - słuchawki - prezentują się jeszcze lepiej. Rozmiary etui to 60.1 mm x 49.1 mm x 24. 9mm, a wymiary słuchawek wynoszą 32 mm x 23.2 mm (waga: 4.35 g). Etui ma specjalny przycisk wykorzystywany do parowania słuchawek z urządzeniem. Słuchawki po wyciągnięciu z etui, jeśli już są sparowane, łączą się błyskawicznie z telefonem lub tabletem, szczególnie jeśli korzystamy z telefonu OnePlusa. Podczas testów sprawdzaliśmy słuchawki korzystając z OnePlus Nord 2 5G, Realme 7 5G i tabletu Huawei MatePad.
Łatwo byłoby napisać, że przypominają one AirPodsy Pro ze stajni Apple, ale OnePlus po prostu wzoruje się na sprawdzonych i popularnych modelach. Na rynku znajdziemy słuchawki (I etui) białe, z większym połyskiem oraz czarne, matowe. Tworzywo sztuczne, z którego wykonano słuchawki jest dobrej jakości. Same słuchawki powinny bez problem dopasować się do kształtu naszych uszu (warto zmienić nakładkę, jeśli będzie to konieczne). Podstawowe komendy (zmiana głośności, włącz/wyłącz czy wybór trybów) odbywają się poprzez wciśnięcie dolnej części (pałąk) słuchawki. Słuchawki wspierają normy IP55 (pot I woda).
Zastosowane technologie
Zacznijmy od rozwiązań, którymi chwali się firma. Jak wspomniano, słuchawki wyposażono w inteligentny system ANC, który zagłusza niepożądane częstotliwości dźwięku w czasie rzeczywistym, takie jak hałas otoczenia lub rozmowy w tle, odpowiednio dostosowując poziom redukcji szumów. Obie słuchawki wyposażone są w zestaw trzech mikrofonów, które w razie potrzeby aktywnie filtrują poziom hałasu do 40 dB. OnePlus twierdzi, że takie rozwiązanie ma być lepsze od stałego poziomu redukcji szumów. Jak to w przypadku ANC bywa, częściowe odczucia, z korzystania z tej technologii, są zależne od naszych subiektywnych doznań. Porównując do innych słuchawek na rynku, ANC w Budsach Pro należy uznać za jak najbardziej uznane - większość użytkowników będzie zadowolona.
Pomimo algorytmów redukcji szumów i mechanicznej konstrukcji redukującej szum wiatru, OnePlus Buds Pro nie oferuje krystalicznie czystych rozmów, jeśli jesteśmy na zewnątrz, w sytuacji, kiedy wieje wiatr. W pokoju, samochodzie czy sali konferencyjnej nie będzie problemów. Na zewnątrz? W niektórych scenariuszach użytkowania przydałaby się aktualizacja oprogramowania. Tą ostatnią wykonujemy z poziomu apki HeyMelody, jeśli nie mamy telefonu OnePlusa. Apka przyda się do m.in. zmiany ustawień obsługi słuchawek, ustawień eliminacji hałasu, wyboru ustawień korektora, a także do skorzystania z OnePlus Audio ID, skalibrowanego profilu dźwiękowego mającego dostosować go do czułości użytkownika.
Słuchawki korzystają z Bluetooth 5.2, oferując w teorii zasięg na około 10 metrów (w praktyce nie będzie problemów w mieszkaniu). Budsy Pro mogą aktywnie parować się wyłącznie z jednym urządzeniem.
Sprzęt ma jeszcze dodatkowy tryb Zen Mode Air - uruchamiający w tle wybrany przez nas z poziomu apk relaksujący dźwięk (kilka do wyboru). Pomysł ma zagwarantować chwilowe odcięcie się od zewnętrznego świata podczas pracy, nauki czy w razie konieczności skupienia się. W obecnych czasach pracy w domu, jest to ciekawy pomysł, chociaż praktyczne jego zastosowanie jest zależne od naszego subiektywnego gustu i poziomu koncentracji.
Testy
Podczas testów słuchaliśmy muzyki z serwisów Spotify i YouTube Music, oglądaliśmy filmy w serwisach streamingowych i wykonaliśmy kilka rozmów telefonicznych. Muzyczne "zdolności" Budsów Pro są zaskakująco dobre, nawet w przypadku tonów niskich. Ja na tę półkę cenową, to pozytywne zaskoczenie. W przypadku filmów i grania również nie można mieć większych zastrzeżeń. Opóźnienia były efektywnie nie do usłyszenia. Wszystko gra, jak powinno.
Bateria
Słuchawki pracują około 7 godzin bez ANC i mniej niż 5 godzin z ANC. Etui oferuje - sumarycznie - 38 godzin naładowania baterii. Jeśli etui ładujemy przez 10 minut odpowiednią ładowarką, otrzymamy sumarycznie baterię, która podładuje słuchawki na około 10 godzin pracy (bez ANC). Etui można również ładować bezprzewodowo. W skrócie: prace baterii w Budsach Pro należy uznać za wystarczającą, dobrze reprezentującą poziom dobrych słuchawek za te pieniądze.
Podsumowanie testu OnePlus Buds Pro
Cena: 679 złotych
- dobra jakość dźwięku
- ANC sprawdza się ”w boju”
- poprane wykonanie
- etui w odpowiednią baterią
- jakość rozmów w trudniejszych warunkach mogłaby być lepsza
Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl