Test Samsung Galaxy S8
Testujemy Samsunga Galaxy S8, flagowy smartfon, o którym zapewne marzy wielu wielbicieli technologii, i nie tylko. Jak wypadł?
Samsung Galaxy S8 to mniejsza wersja Galaxy S8+ (dokładny test tutaj). Różnice w specyfikacji można znaleźć na końcu materiału, ale - jak wspomniano - podstawowe zmiany dotyczą wielkości. Ponieważ oba smartfony więcej łączy niż dzieli, poniższy test będzie krótszy od recenzji S8+. Zainteresowanych dłuższymi deliberacjami zapraszamy do testu S8+.
Futurystyczny wygląd
Galaxy S8 prezentuje się fantastycznie, najbardziej futurystycznie ze wszystkich tegorocznych premier mobilnych, jakie testowaliśmy. Przedni panel niemalże w całości pokrywa gładka powierzchnia, bez fizycznych przycisków i ostrych kątów. Efekt robi wrażenie - to nie ulega wątpliwości. Dzięki zaokrągleniom na przednim i tylnym panelu, oraz smukłej sylwetce, telefon świetnie leży w dłoni. Jeśli S8+ był dla kogoś za duży - S8 niweluje ten problem.
Ekran pokryto Corning Gorilla Glass 5 z przodu i z tyłu, co ma - według zapewnień producenta - zagwarantować odpowiednią wytrzymałość. S8 to także wodoodporność i pyłoszczelność w klasie IP68, obsługa kart MicroSD do 256 GB i Always On Display, na którym można sprawdzić godzinę lub ważne notatki, bez konieczności aktywacji całego urządzenia.
W zestawie z Galaxy S8 znajdziemy słuchawki AKG firmy Harman. Galaxy S8 współpracuje z nowym Gear VR (dokładny test tutaj), a także z Samsung DeX, rozwiązaniem, przekształcającym smartfon w urządzenie stacjonarne (dokładny test tutaj).
Ekran
Jeśli chodzi o wzornictwo i styl - S8 wypada doskonale. A co z ekranem? Wyświetlacz Samsunga Galaxy S8 ma przekątną 5,8 cala, nietypowe proporcje (18,5:9) i rozdzielczość 2950 na 1440 pikseli, czyli Quad HD+ (570 ppi). Tę ostatnią można zmniejszyć do Full HD. Jakość oferowana przez ekran S8 stoi na najwyższym poziomie, a kształt wyświetlacza tylko polepsza efekt.
Warstwa dotykowa posiada czujnik nacisku, co jest nowością, jeśli chodzi o serię S. Jest on jednak wykorzystywany tylko i wyłącznie w wirtualnym przycisku Home, który reaguje wibracją, mającą imitować kliknięcie fizycznego klawisza. Pozostaje aktywny przez cały czas, nawet jeśli ekran jest wygaszony.
Moc obliczeniowa i system
W europejskiej wersji S8 znajdziemy układ Exynos 8895 wyprodukowany w nowoczesnym procesie technologicznym 10 nm. Składa się on z ośmiordzeniowego procesora z czterema rdzeniami Mangoose M2 i czterema ARM Cortex A53 oraz układu graficznego Mali-G71 MP20. Pamięć RAM ma pojemność 4 GB.
Jak wypada w testach? Wyniki poniżej (ustawienie ekranu w rozdzielczości Quad HD+):
Quadrant Standard Edition 43 431 punktów
3DMark Sling Shot- 3122
Antutu - 166 462 punktów.
Na pokładzie pracuje system Android 7.0 z zupełnie nową nakładką graficzną od Samsunga o nazwie Samsung Experience. Względem Touch Wiza z Galaxy S7 została ona zmodyfikowana, nie przypomina już pierwszych wersji interfejsu Samsunga, które nie prezentowały się dobrze na tle "czystego" Androida czy iOS. Teraz nie ma już tego problemu - interfejs jest na tyle minimalistyczny, że przypadnie do gustu użytkownikom wspomnianych wersji systemów.
Aparat fotograficzny
Tylny aparat w S8 ma 12-megapikselowaą matrycę Dual Pixel z obiektywem o jasności f/1.7 i optyczną stabilizacją. Z przodu znajdziemy aparat z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli (f/1.7) - sprawdzi się bardzo dobrze przy "selfiakach" i wideorozmowach.
Bateria
Galaxy S8 bez większych problemów wytrzyma cały dzień zwykłego użytkowania - to dobra wiadomość. Jeśli chcemy przedłużyć jego "życie", można zmniejszyć rozdzielczość ekranu do Full HD, a także dezaktywować Always On Display. To zaoszczędzi nam kilka procent baterii, co może być kluczowe pod koniec dnia. Z pewnością S8 nie jest mistrzem optymalizacji, a na rynku znajdziemy smartfony, które lepiej radzą sobie ze zużyciem baterii. Jednak nie można mówić o jakiejś znaczącej wpadce ze strony Samsunga. Kupując S8 chcemy jak najwyższej rozdzielczości ekranu i dodatkowych rozwiązań, ceną za nie jest takie, a nie inne, zarządzanie energią.
Podsumowanie
Cena: Około 3000 zł
- fenomenalny wygląd
- doskonała specyfikacja i dodatkowe funkcje
- bardzo dobry aparat
- wsparcie dla Gear VR i DeX-a
- czytnik linii papilarnych obok aparatu
- tylna obudowa dość łatwo się brudzi