Autonomiczne ciężarówki Volvo już wożą wapień w norweskich kopalniach

Przyszłość motoryzacji to pojazdy w pełni autonomiczne. Najnowsze zdobycze techniki pojawiają się również w świecie transportu. Dzięki nim kierowcy będą mogli lepiej wykorzystać ich możliwości.

Autonomiczne ciężarówki Volvo już wożą wapień w norweskich kopalniach
Autonomiczne ciężarówki Volvo już wożą wapień w norweskich kopalniachGeekweek

Najlepszym przykładem takiej polityki jest Volvo. Jakiś czas temu firma zaprezentowała w pełni autonomiczne ciężarówki, które dodatkowo zostały wyposażone w bardzo praktyczne systemy sterowania nimi z zewnątrz. Systemu Volvo Dynamic Steering pozwala zdalnie sterować ciężarówkami na odległość oraz umożliwia skonfigurowanie systemu sterowania pojazdem wedle aktualnych potrzeb i warunków, w których się znajdziemy.

Sześć ciężarówek naszpikowanych najnowocześniejszą elektroniką pracuje już na co dzień w kopalni odkrywkowej. Pojazdy sterowane przez sztuczną inteligencję od Volvo wywożą z kopalni urobek i transportują wapień do pobliskiego portu, który oddalony jest od kopalni o blisko 5 kilometrów. Na miejscu skała osadowa jest rozdrabiana i ładowana na statki.

Wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w tego typu pracach przynosi gigantyczne korzyści firmie Brønnøy Kalk AS. Ciężarówki mogą bowiem bezustannie, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, transportować towar, co niesamowicie obniża koszty działalności. Wiadomo, że w każdych pracach najsłabszym ogniwem jest człowiek, a w zasadzie jego dyspozycyjność. Tutaj ten problem został ograniczony do minimum.

Volvo w tej chwili testuje swoje technologie w wielu firmach wykorzystujących ciężarówki nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Przedstawiciele firmy informują, że takie eksperymenty będą kontynuowane przez cały rok 2019. Na początku 2020 roku technologie autonomiczne mają osiągnąć już taką sprawność i gwarantować pełne bezpieczeństwo, że ciężarówki Volvo trafią do oficjalnej sprzedaży.

Źródło: GeekWeek.pl/Volvo / Fot. Volvo

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas