Autonomiczny autobus jeździ już po chińskim mieście, dzięki sieci 5G [FILM]

Chiny rosną na globalną potęgę, pod względem technologii autonomicznych. Po miastach jeżdżą już autonomiczne składy metra, tramwaje, ciężarówki i taksówki, a teraz nadszedł czas na duże autobusy.

Changsha chce stać się największym smart city na świecie i wzorem do naśladowania dla wszystkich. Rząd chce zachęcić mieszkańców do rezygnacji z posiadania pojazdów na własność na wiele różnych sposobów. Po tamtejszych drogach porusza się najwięcej elektrycznych samochodów, a turystów wożą autonomiczne taksówki, więc w końcu nadszedł czas na samojeżdżące autobusy.

W realizacji tej pięknej wizji pomogło CRRC Corporation Limited, czyli chiński państwowy producent taboru autobusowego i kolejowego. Na ulicach miasta pojawiły się właśnie pierwsze w pełni autonomiczne autobusy, które dysponują bardzo trwałym i wydajnym napędem elektrycznym. Mamy tu więc do czynienia z ekologią przez duże E.

Reklama

Każdy z pojazdów został wyposażony w system kamer, radary i czujniki, a jego lokalizacja jest na bieżąco monitorowana przez nawigację satelitarną, z dokładnością do 1 centymetra. Technologie autonomiczne wymieniają informacje z bazą za pośrednictwem superszybkiej sieci 5G.

Chińscy inżynierowie zadbali, by oprogramowanie nadzorujące autobusy było odporne na cyberataki. Gdyby hakerom udało się przejąć władzę nad autobusami, skutki takiej akcji byłyby opłakane. Na razie testy przebiegają perfekcyjnie.

Władze są pewne, że przyszłość będzie należała właśnie do takich inteligentnych technologii opartych na sztucznej inteligencji. To one dają pewność, że mieszkańcy oraz turyści szybko i bezpiecznie dotrą do celu, miasto stanie się bardziej ekologiczne, a władze poczynią spore oszczędności maksymalnie ograniczając bez przerwy pojawiające się problemy w transporcie zbiorowym, które dotykają tak duże zespoły miejskie.

Źródło: GeekWeek.pl/CRRC Corporation Limited / Fot. CRRC Corporation Limited

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy