Kraków otrzymał zabytkowy tramwaj. Pojazd ma blisko 100 lat

Kraków może pochwalić się kolejnym pojazdem torowym sprzed prawie 100 lat. Tamtejsze MPK otrzymało zabytkowy tramwaj w postaci wagonu Wismar z numerem 506. Produkowano go w latach 30. zeszłego wieku. Krakowskie przedsiębiorstwo zdecydowało się na dołączenie go do kolekcji historycznych pojazdów.

Kraków, podobnie jak Wrocław, dysponuje zabytkowymi tramwajami. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne byłej stolicy Polski otrzymało kolejny pojazd wyprodukowany blisko 100 lat temu. Co to za maszyna?

Zabytkowy tramwaj w Krakowie to wagon Wismar

Krakowskie MPK SA otrzymało zabytkowy wagon tramwajowy Wismar z numerem 506. Produkcja tych pojazdów odbywała się w latach 30. ubiegłego wieku we Wrocławiu oraz w zakładach Niesky (Christoph & Unmack) i Wismar (Waggonfabrik Wismar). Jeden z 10 wagonów doczepnych, które składano w ostatnim z wymienionych zakładów, trafił do Małopolski, choć w przeszłości tutaj nie jeździł.

Reklama

Wspomniane wagony wyprodukowano prawie 100 lat temu dla Tramwajów Szczecińskich i tam jeździły do lat 70. W 1946 r. wybrane z nich trafiły do Poznania. Do dziś zachowały się nieliczne i najczęściej znajdujące się w rękach prywatnych.

Wagon tramwajowy został wiernie odtworzony

Wspomniany wagon Wismar cechował się (jak na tamte czasy) bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami oraz ciekawym designem, który powstał z myślą o wygodzie podróżujących. Pojazd miał wygodne fotele obite miękką tkaniną (dla 30 pasażerów), co zwiększało komfort. Odtworzenie wagonu było jednak bardzo trudne.

Szczecińskie wagony tramwajowe przez lata eksploatacji modernizowano i modyfikowano. Specjaliści z Krakowa podjęli się jednak trudnego zadania związanego z odtworzeniem oryginalnego wyglądu oraz wyposażenia z początków historii pojazdu i wywiązali się z tego w świetny sposób.

Krakowskie MPK ma całą kolekcję zabytkowych pojazdów

Wismar nr 506 wzbogacił kolekcję Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, które posiada także inne pojazdy sprzed lat. Wśród nich są Linke-Hofmann z Wrocławia, K z Warszawy, Ring i KSW z Gdańska, 105NT z Katowic oraz zagraniczne dwa T4, B4 i GT6.

Zabytkowe tramwaje znajdują się także w innych miastach Polski. Słynie z nich m.in. Wrocław, który ma m.in. pojazdy "Jaś i Małgosia" (Berolina), "Strachotek" (Konstal 102 Na) i "Mikołaj" (Konstal 4N).

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tramwaje | Kraków | MPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy