Microsoft też idzie w autonomiczne auta. Koncern ogłasza współpracę z Cruise

Kiedy w jakąś nowość inwestują tacy rynkowi giganci, jak Microsoft czy Apple, to z pewnością nie można jej uznać za chwilową modę, a tak dzieje się właśnie w przypadku samojeżdżących samochodów.

Dopiero co dowiedzieliśmy się, że autonomiczny samochód elektryczny od Apple to nie fikcja, a rzeczywisty projekt, w który zaangażowany jest motoryzacyjny koncern Hyundai. Wygląda więc na to, że chociaż początkowo amerykański koncern nie był tym zainteresowany i kilka lat temu odmówił nawet wykupienia Tesli, to zmienił zdanie. Teraz zaś do rywalizacji w tym segmencie dołącza kolejny gigant technologiczny, a mianowicie Microsoft, który ogłosił właśnie z partnerstwo z Cruise, czyli dywizją autonomicznych aut General Motors, by wesprzeć jej rozwój swoim doświadczeniem i możliwościami technologii chmury obliczeniowej Azure. 

Reklama

Ta jak wszystkie chmury obliczeniowe daje opcję gromadzenia i przetwarzania danych bez konieczności używania oprogramowania zainstalowanego na własnym sprzęcie, więc wydaje się wręcz stworzona do autonomicznych samochodów i z pewnością odegra w nich bardzo ważną rolę. Bo jeśli mamy dużą flotę samochodów autonomicznych poruszających się po ulicach, to możliwość wzajemnej komunikacji i dzielenia danych na temat lokalizacji, ruchu drogowe i innych elementów, jak np. pogoda, jest wręcz nieocenione w kontekście bezpieczeństwa i wydajności.

Partnerstwo firm zostało określone jako długoterminowe i jego efekty zobaczyć mamy na rynku przed końcem dekady, bo właśnie na ten termin Cruise planuje komercjalizację swoich pojazdów. Microsoft zapewnił sobie tym ruchem również umocnienie pozycji Azure w segmencie samochodów autonomicznych, więc w przyszłości mogą się do niego zgłosić również inni producenci. Przy okazji Microsoft, a także General Motors i Honda, zainwestowali wspólnie w Cruise 2 mld USD, co dobrze pokazuje, jak poważnie traktują ten projekt. Jak podsumowuje umowę szef i CEO General Motors, Mary Barra: - Microsoft to świetny dodatek do zespołu, jako że jedziemy w stronę świata bez wypadków, bez emisji i bez spalania, bez korków. Microsoft pomoże nam przyspieszyć komercjalizacją całkowicie elektrycznego autonomicznego samochodu Cruise i pomoże GB czerpać korzyści z przetwarzania w chmurze, bo do 2025 roku chcemy uruchomić 30 nowych samochodów elektrycznych na całym świecie i stworzyć nowe biznesy i serwisy do napędzenia rozwoju.

Źródło: GeekWeek.pl/Microsoft

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama