Podróż do Chorwacji będzie utrudniona. Winnym jeden z przewoźników

Chorwacja to jeden z ulubionych krajów Polaków pod względem wakacyjnych urlopów. Jeśli udawaliście się tam koleją, to nie mamy dobrych wieści. Jedno z połączeń realizowanych przez czeskiego przewoźnika RegioJet zostało zawieszone. Firma tłumaczy to różnymi względami i w zamian proponuje inne rozwiązanie.

RegioJet zdecydował się zawiesić połączenie kolejowe pomiędzy Pragą a Rijeką. Przewoźnik oferował przejazdy pociągami na tej trasie w okresie letnim od kilku lat. Niestety nie będzie ono już dostępne dla podróżnych w 2024 r. i trzeba będzie myśleć o innych sposobach udania się nad Adriatyk.

RegioJet zawiesza połączenie kolejowe z Chorwacją z kilku powodów

RegioJet uruchomiło połączenie pomiędzy Pragą a Rijeką w 2020 r. Początkowo towarzyszyły mu różne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Ponadto kursujące pociągi borykały się także z innymi problemami, a pasażerowie musieli m.in. liczyć się z opóźnieniami, w tym związanymi z przekraczaniem granicy Chorwacji, która do krajów strefy Schengen weszła dopiero w zeszłym roku.

Reklama

W międzyczasie RegioJet szukało różnych rozwiązań z myślą o tej trasie pociągów. Próbowano ją na przykład wydłużać, ale skutki bywały różne. Największe zainteresowanie połączeniem przypadło na lata 2020-2022. Natomiast w zeszłym roku przewoźnik ograniczył kursowanie pociągów do trzech na tydzień.

Wszystko to spowodowało, że z pomysłu finalnie się wycofano i pociągi RegioJet na trasie pomiędzy Pragą a Rijeka już nie pojadą. W zamian przewoźnik zaproponuje połączenia autobusowe i koszt takiej podróży ma zaczynać się od około tysiąca koron (ok. 177 zł po aktualnym kursie walut).

Przewoźnik skupia się m.in. na Ukrainie

RegioJet zamierza inwestować w inne połączenia pociągami, w których widzi większy sens na zarobek. Z informacji, które przekazała rzeczniczka firmy, Alexandra Janoušek Kostřicová wynika, że przewoźnik zamierza wykorzystać tabor do podróży, których celem będzie m.in. Ukraina. W tym celu planowane jest wydłużenie trasy biegnącej od Pragi do Zakarpacia.

W ramach ciekawostki warto dodać, że firma RegioJet stanęła jakiś czas temu do przetargu na obsługę nowego połączenia kolejowego, które ma połączyć Pragę z Bałtykiem. Po polskiej stronie trasa będzie obsługiwana przez PKP Intercity. Natomiast po czeskiej zdecydowano się na państwowe České dráhy. Podróż pomiędzy stolicą Czech a Gdynią ma trwać około dziewięciu godzin. Pierwsze pociągi mają ruszyć na trasę pod koniec 2024 r.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pociągi | Chorwacja | Czechy | Praga | Regiojet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama