Ryanair rezygnuje z odprawy na lotnisku. Tylko cyfrowe karty

Niedługo pasażerowie Ryanair będą korzystać wyłącznie z cyfrowych kart pokładowych. Ryanair stawia na wygodę pasażerów i redukcję odpadów papierowych. Jednak podróżni muszą być przygotowani na wyzwania związane z technologią oraz na ograniczenia na wybranych lotniskach.

Ryanair zmienia podejście - papierowe karty pokładowe mają odejść do lamusa.
Ryanair zmienia podejście - papierowe karty pokładowe mają odejść do lamusa.123RF/PICSEL

Karta pokładowa to dokument uprawniający do wejścia na pokład samolotu, który zawiera ważne informacje na temat pasażera i lotu: daty, godziny, numer bramki i miejsca do siedzenia.

Wiele linii lotniczych akceptuje zarówno papierowe karty pokładowe, jak i te z aplikacji mobilnej. Już za kilka miesięcy pasażerowie korzystający z usług Ryanair mają jednak przejść wyłącznie na cyfrową wersję kart pokładowych. 

Ryanair wprowadza zmiany

Po odprawie online na komputerze lub w aplikacji mobilnej danej linii lotniczej pasażer otrzymuje dostęp do karty pokładowej, którą następnie może pobrać na urządzenie albo wydrukować.

Ryanair szykuje w kwestii kart pokładowych nowość. W tym przypadku czas tych tradycyjnych, papierowych kart dobiega końca - przewoźnik stawia na całkowitą cyfryzację. Modyfikacje wynikają z szerszej strategii marki dotyczącej digitalizacji. Ryanair szuka sposobów na upraszczanie procesu obsługi pasażerów i zwiększenie efektywności operacyjnej linii lotniczych.

Ryanair chce, aby pasażerowie zrezygnowali z drukowanych kart pokładowych.123RF/PICSEL

Koniec papierowych kart pokładowych w Ryanair

Ta drobna zmiana w odprawach związana z całkowitym przejściem na e-karty pokładowe nie wpłynie szczególnie istotnie na dotychczasowe wybory pasażerów. Przewoźnik wskazał bowiem, że i tak ok. 80 proc. klientów korzysta już z mobilnej odprawy, a tym samym wiele z tych osób używa wyłącznie karty pokładowej dostępnej w aplikacji.

Kartę pokładową otrzymać można było także podczas odprawy przed lotem dokonywanej bezpośrednio na lotnisku, jednak wiązało się to z opłatami dodatkowymi. Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanaira uważa, że rezygnacja z wydruku kart będzie więc z korzyścią dla pasażerów także przez to, iż "gdy wszyscy przejdą na aplikację, nikt już nigdy nie zapłaci za kartę pokładową na lotnisku". Zmiany dotyczące papierowych kart pokładowych mają zostać wprowadzone do połowy 2025 roku.

Odprawa online w Ryanair. Mobilna karta pokładowa

Co to oznacza dla podróżnych? Zdecydowanie większą wagę będzie trzeba przykładać do dbałości o naładowanie urządzenia, na którym znajduje się karta pokładowa i trzymania go w łatwo dostępnym miejscu, by sprawnie przejść proces kontroli na lotnisku. Jakie korzyści płyną z tej zmiany, a jakie ma ona minusy? Według ekspertów ds. prawa pasażerów z firmy AirCashBack warto wymienić tu:

Korzyści:

  • Szybsza proces kontroli na lotnisku, co może przełożyć się na krótsze kolejki przy bramkach i większy komfort pasażerów,
  • Mniejsza ilość odpadów papierowych i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko,
  • Większa wygoda, gdyż pasażerowie nie muszą obawiać się o zgubienie czy przypadkowe zniszczenie karty pokładowej, jak zdarzało się to w przypadku wydruku,
  • Uproszczony proces rezerwacji i odprawy.

Wady:

  • Niektórzy starsi pasażerowie lub osoby, które nie korzystają regularnie ze smartfonów, mogą mieć trudności z dostosowaniem się do nowego systemu. Dla takich osób Ryanair może być zmuszony przygotować odpowiednie wsparcie lub zaproponować alternatywne rozwiązania.

Ewentualnym problemem może być też nagła awaria urządzenia lub jego kradzież.

Mimo tych zmian warto mieć na uwadze przepisy panujące na różnych lotniskach. Nie każdy port akceptuje mobilne karty pokładowe. Jak podaje Ryanair w swoich wytycznych: "Jeśli wylatujesz z lotniska w Maroku, cyfrowa karta pokładowa nie zostanie zaakceptowana. Musisz mieć przy sobie wydruk swojej karty pokładowej i okazać tę kartę pokładową w punkcie odprawy na lotnisku w Maroku". Na ten moment nie ma informacji, aby procedura ta uległa zmianie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas