The Flying Scotsman ma 100 lat. To on zawiózł Harry’ego Pottera do Hogwartu
The Flying Scotsman, najsłynniejsza lokomotywa parowa świata, skończyła właśnie 100 lat. Lokomotywa znana jest przede wszystkim z filmów o Harrym Potterze. W swojej karierze przejechała setki kilometrów, podróżując po całym świecie i bijąc rekordy.
Zbudowany w Doncaster w Wielkiej Brytanii w 1923 roku The Flying Scotsman służył 40 lat, odbywając kurs na trasie LNER z Londynu do East Coast Main Line.
Pierwsza jazda miała miejsce 14 lutego 1923 roku pod numerem 1472. W 1924 roku podczas Wystawy Imperium Brytyjskiego w Londynie otrzymała numer 4427 i została nazwana The Flying Scotsman (Latający Szkot) na cześć trasy biegnącej między Londynem i Edynburgiem.
Rekordy pobite przez The Flying Scotsman
Pierwszym rekordem pobitym przez kultową lokomotywę było osiągnięcie prędkości 100 mil (160 kilometrów) na godzinę jako pierwsza lokomotywa, co pozwoliło radykalnie skrócić czas podróży między stolicami. Lokomotywa pobijała też rekordy odległości, a nawet ścigała się z łodziami i samolotami, by wykazać się swoimi niesamowitymi możliwościami.
Mimo że w 1963 roku zakończyła karierę na głównej linii East Coast, to nie odeszła w zapomnienie. W latach 60. W ramach trasy promocyjnej podróżowała do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Natomiast w 1988 roku zyskała miano pierwszej lokomotywy, która opłynęła świat, kiedy wysłana została do Australii. To właśnie tam ustanowiła rekord najdłuższego przejazdu lokomotywy parowej bez przerwy, który wyniósł 679 kilometrów.
Kariera filmowa Latającego Szkota
Największą rozpoznawalność Teh Flyin Scotsman zyskał dzięki serii filmów o Harrym Potterze. Tak! To właśnie on zawoził Harry’ego i jego przyjaciół do Hogwartu. Także zobaczymy tę lokomotywę parową w filmie 102 dalmatyńczyki, Agatha z 1979 roku oraz programie Top Gear.
W formie animowanej ukazana była również w produkcji animowanej Thomas the Tank Engine Thomas & Friends: The Great Race. W ramach celebracji 100 urodzin Latającego Szkota lokomotywa odbyła podróż z Londynu wzdłuż wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii do Szkocji. Po drodze zatrzymała się w Doncaster w hrabstwie Yorkshire, gdzie została wyprodukowana.
Doncaster to miejsce, w którym narodził się Latający Szkot. Został stworzony przez mieszkańców Doncaster, którzy są niezwykle dumni ze swojego kolejowego dziedzictwa.
Doncaster stanowiło swego czasu przemysłowe centrum, które swój szczytowy okres osiągnęło na początku XX wieku. Całe przedsiębiorstwo zajmowało wtedy prawie 90 hektarów i zatrudniało 4600 pracowników.