Rosyjska modernizacja T-72. Tak się robi na wschodzie

T-72B3 jest jedną z najlepszych modernizacji znanego czołgu T-72. Rosjanie sukcesywnie i z dużą pewnością prowadzą program modernizacji, co doprowadziło do powstania jednego z najlepszych obecnie czołgów na świecie.

article cover

Rosyjska modernizacja T-72. Tak się robi na wschodzie

T-72B3 jest jedną z najlepszych modernizacji znanego czołgu T-72. Rosjanie sukcesywnie i z dużą pewnością prowadzą program modernizacji, co doprowadziło do powstania jednego z najlepszych obecnie czołgów na świecie.

Nadal jednak pozostanie nieprzystająca do współczesnego pola walki armata. Nie zostanie także wymieniony system kierowania ogniem i nie pojawi się pancerz reaktywny. Pozostanie także dawny, nadwyrężony już, napęd, a modyfikacja zawieszenia ograniczy się do wymiany gąsienic.
W Polsce wybrano najtańszy wariant, który najprawdopodobniej ograniczy się do wyremontowania wozów, instalacji nowych środków łączności, przyrządów celowniczo-obserwacyjnych, a także, choć to jest mniej prawdopodobne, zastosowaniu nowej amunicji. Donat Sorokin/TASSAgencja FORUM
Kiedy porównamy modernizację rosyjskich czołgów i modyfikacje, jakie zostaną być może wprowadzone w polskich T-72, można jedynie załamać ręce nad zakresem prac na polskich czołgach. Donat Sorokin/TASSAgencja FORUM
Ogólnie rzecz biorąc w nowej wersji czołgu zmontowano 125-mm armatę gładkolufową, wielokanałowy celownik działonowego Sosna-U, celownik dowódcy czy system kierowania ogniem. T-72 otrzymają także nowy silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM, automatyczną skrzynię biegów i nowe gąsienice.
Zmieniono także sam celownik i system obserwacji pola walki, dający dowódcy lepsze rozeznanie w sytuacji taktycznej. Nowe są także wewnętrzne i zewnętrzne systemy łączności, a także bierne oraz czynne systemy samoobrony. Donat Sorokin/TASSAgencja FORUM
Pakiet modernizacyjny obejmował całkowicie nowy system kierowania ogniem, który cyfrowo przelica wszelkie potrzebne dane do strzelania, nie tylko odległość, ale także temperaturę i wilgotność powietrza, siłę i kierunek wiatru oraz temperaturę lufy, pocisków i ładunków miotających.
Wkrótce okazało się, że obrana droga poprawy potencjału jest słuszna i w 2012 Ministerstwo Obrony FR zdecydowało, że wersja T-72B3 ma być podstawowym czołgiem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Donat Sorokin/TASSAgencja FORUM
Wysokie koszty zakupu nowych wozów spowodowały, że Rosjanie zaczęli szukać nowej drogi do wzmocnienia swojego potencjału pancernego. Rosyjskie zakłady Korporacji Naukowo-Produkcyjnej UralWagonZawod w Niżnym Tagile rozpoczęły od wzmocnienia pancerza wcześniejszych wersji T-72.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas