Bób - tego mogłeś o nim nie wiedzieć...
Ta popularna roślina niezwykle często gości na naszych stołach. O jej walorach zdrowotnych wiadomo bardzo wiele. Jest jednak kilka mniej znanych właściwości bobu, które warto nieco przybliżyć.
Wartości odżywcze
Czy jednak jest to dobre źródło energii? Bób surowy charakteryzuje się dość niskim indeksem glikemicznym równym 40, oznacza to, że nie podnosi gwałtownie poziomu cukru i jest dość bezpieczny dla sylwetki.
W przypadku bobu gotowanego - który jest najchętniej spożywany - wartość ta jest dwa razy większa (IG 80), co oznacza, że jego spożycie w dużych ilościach, szczególnie w późnych godzinach wieczornych, może sprzyjać dokładaniu tkanki tłuszczowej.
Nie ma za to przeciwwskazań, by sięgać po niego w porze śniadania, drugiego śniadania czy po treningu. Kiedy jednak zbliża się pora kolacji, warto ograniczyć jego spożycie do 100-150 g. Na szczęście, produkt ten jest wyjątkowo sycący i może znakomicie sprawdzić się jako forma niewielkiej przekąski między posiłkami, szczególnie podczas diety odchudzającej.
Kalorie to jednak nie wszystko. Bób zawiera dużo błonnika i jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Poza tym, ma w sobie kilka wyjątkowych substancji o ciekawych właściwościach.
Wybór i przygotowanie
Podsumowując, bób to:
- silne działanie antyoksydacyjne
- duża zawartość błonnika oraz witamin
- pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną
- obniżenie poziomu cholesterolu
- dość wysoką zawartość protein
- wysoki indeks sytości
- przeciwdziałanie schorzeniom prostaty i łysieniu typu męskiego
- niewielka pomoc w budowie masy mięśniowej i spalaniu tkanki tłuszczowej
Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle Coach
Dołącz do Jacka na portalu Facebook