Męskie grillowanie: Jak grillować drób?

Mięso drobiowe jest chude, delikatne i bardzo łatwe w obróbce. Z kurczaka można przygotować wielu dań na słono, słodko i ostro, ale - jak uczula w romowie z PAP Life Jakub Kuroń - warto pamiętać o marynacie. To dzięki niej uda się wydobyć wyjątkowe smaki.

grill
grill123RF/PICSEL
Grillowany podudzia drobiowe
Grillowany podudzia drobiowe123RF/PICSEL

Drób to doskonała propozycją na grilla nawet dla początkujących kucharzy. To bardzo delikatne mięso, źródło wielu cennych składników mineralnych.

- Mięso z kurczaka to dobry wybór na grilla. Warte zainteresowania jest przede wszystkim mięso ciemniejsze: pałka, mięso z kością, górna część udka. A to dlatego, że w czasie grillowania aż tak bardzo się nie wysusza jak pierś. Przed wysuszeniem mięsa chroni je skóra, a mięso od kości jest wilgotniejsze - mówi kucharz Jakub Kuroń.

Czas grillowania drobiu zależy od wielkości porcji. Kurczaka w całości trzymamy na ruszcie pod pokrywą w temperaturze ok. 200. st. C nawet 1,5 h. Doskonale sprawdza się tu grillowanie metodą pośrednią (możliwe jest wyłącznie na grillach z pokrywą; jest odpowiednie dla produktów, których czas przygotowania jest dłuższy niż 30 minut).

Z kolei małe kawałki piersi z kurczaka wystarczy grillować 10-14 minut bezpośrednio nad żarem. W obu przypadkach należy pamiętać, że chude mięso drobiowe w wysokiej temperaturze szybko się wysusza. Zatem podczas grillowania wymaga częstego smarowania oliwą z przyprawami, sosem lub marynatą. Mięso jest gotowe jeśli po delikatnym nakłuciu wypływa z niego bezbarwny i przezroczysty sok, a temperatura w najgrubszym jego miejscu (bez dotykania kości) będzie wynosiła 75. st.

- Marynata jest w przypadku grillowania kurczak bardzo ważna. Mięso z piersi kurczaka nie ma wybitnego smaku i dlatego marynata jest niezbędna. Trzeba natrzeć nią mięso, żeby przeszło smakiem marynaty. Podczas grillowania można mięso dodatkowo marynatą pokropić. Oliwa, pieprz, sól, odrobinka limonki, brzoskwinia, curry, czosnek i marynata gotowa - mówi Jakub Kuroń.

Drób jest mięsem chudym, ale bardzo bogatym w białko, sole mineralne, a nawet witaminy. Przez dietetyków jest uznawany za ważny element zdrowego żywienia. Musimy jednak pamiętać, by zwracać uwagę na jakość kupowanego mięsa.

- Jak w przypadku każdego mięsa różnice w jakości, a tym samym w smaku wynikają z kilku ważnych czynników m.in.: sposobu karmienia drobiu, wieku uboju i środowiska, w jakich były hodowane kurczęta, kaczki czy gęsi. Czyli, aby być pewnym dobrej jakości mięsa konieczna jest znajomość jego pochodzenia - twierdzi Wolfgang Otto, dostarcza najwyższej klasy mięso do restauracji na całym świecie.

Przed podaniem warto przykryć mięso aluminiową folią i odłożyć je na 10 minut. Dzięki temu temperatura wewnątrz delikatnie opadnie a soki równomiernie wypełnią włókna mięsa.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas