Miso - japoński sposób na zdrowie i szczęście
Miso to tradycyjny składnik kuchni japońskiej. Pasta, wykonana ze sfermentowanej soi, ceniona jest nie tylko za swoje walory smakowe, ale przede wszystkim za właściwości zdrowotne.
Najczęściej pasta miso wykorzystywana jest do przygotowania tradycyjnej zupy, jednak dodawana jest również do sosów i pikli. Powstaje na bazie sfermentowanej soi z dodatkiem ryżu lub jęczmienia, soli i drożdży, czemu zawdzięcza swą niezwykle bogatą gamę smaków, które zależą od wielu czynników i składników użytych w czasie procesu fermentacji.
Na przykład żółte miso jest wytwarzane z ekologicznej soi, która została sfermentowana z niewielkim dodatkiem organicznego ryżu. Czerwone miso ma bardziej odważny aromat i również jest wytwarzane z ekologicznej soi fermentowanej z ryżem, jednak w tym wypadku stężenie soi jest wyższe, a sam proces fermentacji dłuższy.
Dzięki wysokiej zawartości białka oraz bogactwu witamin i substancji mineralnych, miso ceniona jest nie tylko za walory smakowe, ale również właściwości zdrowotne. Wspomaga ona m.in zdrowie układu trawiennego. Dlatego też wielu mieszkańców Japonii każdy dzień rozpoczyna od miseczki zupy miso, która nie tylko stanowi lekki, energetyzujący posiłek, ale przede wszystkim pobudza układ trawienny. Miso, podobnie jak inne produkty fermentowane, wspiera również układ odpornościowy.
Miseczka ciepłej zupy miso to doskonały sposób na szybką regenerację, może okazać się również skutecznym remedium na przeziębienia.
Miso, podobnie jak inne produkty fermentowane, zbawiennie wpływa na florę bakteryjną naszego układu pokarmowego, a ten jak wiadomo często nazywany jest "drugim mózgiem". Bakterie jelitowe mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie, sylwetkę, ale również samopoczucie.
Równocześnie miso jest skarbnicą wielu składników odżywczych: witamin z grupy B, witaminy K, fosforu, błonnika, izoflawonów i białka roślinnego.