Pinsa. Rzymski praprzodek pizzy

Pinsa może być uznawana za przodka pizzy. Znana była już w starożytności, a przepis przez tysiąclecia niewiele się zmienił. Pojawiły się jedynie nowe dodatki, bardziej dostosowane do zmieniających się gustów.

Pinsa przez tysiąclecia niewiele się zmieniła. Jedynie dodatki pojawiły się bardziej współczesne
Pinsa przez tysiąclecia niewiele się zmieniła. Jedynie dodatki pojawiły się bardziej współczesne123RF/PICSEL

Ludzie wypiekają i jedzą chleb już od ponad 12 tysięcy lat. Wszystko wskazuje na to, że pierwszym chlebem było zbożowe pieczywo w postaci ugotowanej pasty. Od tamtego czasu zasady wypieku chleba niewiele się zmieniły. Zmienił się jedynie sposób produkcji. Z ręcznego na mechaniczny.

W Rzymie Oktawiana Augusta istniało ponad 500 piekarń, które piekły między innymi pinsę. Była ona posiłkiem biedoty, która mieliła ziarna pszenicy, owsa i prosa, dodawała wodę, zioła i ugniatała ciasto, które potem pieczono w przydomowych piecach.

Dziś ciasto na pinsę niewiele się zmieniło. Występują wersje z różnymi mąkami, ale nadal bazą pozostaje mąka pszenna. Ulubionymi dodatkami jest rukola, szynka parmeńska, mozzarella. Dodatki w zależności od upodobań można położyć na cieście przed lub po włożeniu do piekarnika.

Składniki na jedną porcję:

300 gramów mąki pszennej

30 gramów mąki kukurydzianej

20 gramów mąki sojowej

300 ml zmrożonej wody

2 gramy suszonych drożdży

łyżka oliwy

rozmaryn, sól

Przygotowanie:

Mieszamy wszystkie rodzaje mąki z drożdżami i dolewamy 200 ml wody. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy resztę wody, oliwę i sól. Dajemy ciastu odpocząć do godziny, następnie przykrywamy miskę ściereczką i odkładamy na dobę w chłodne i niezbyt wilgotne, miejsce. Po rozwałkowaniu ciasta na cienki placek, układamy na blasze, posypujemy ziołami i pieczemy w 240 stopniach Celsjusza przez 25 minut.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas