Smażenie warzyw jest zdrowsze niż ich gotowanie
Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie wykazali, że smażenie warzyw jest zdrowsze niż ich gotowanie. Jak wynika z raportu opublikowanego w magazynie "Food Chemistry", w trakcie smażenia warzyw wzrasta ilość związków fenolowych, które pomagają zapobiegać m.in. nowotworom czy cukrzycy.
Specjaliści od żywienia zachęcają do jedzenie surowych warzyw, ewentualnie blanszowanych - dzięki czemu w trakcie obróbki termicznej nie pozbawiamy ich cennych składników odżywczych i mineralnych. Okazuje się jednak, że nie należy unikać smażonych warzyw, które jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie są również bardzo zdrowe.
Badacze przetestowali różne metody obróbki termicznej, aby przekonać się, który ze sposobów przyrządzania warzyw jest najzdrowszy. Okazało się, że to właśnie smażenie ich jest najlepszą metodą gotowania. Jak dowiedli specjaliści w trakcie smażenia warzyw wzrosła ilość związków fenolowych, które pomagają zapobiegać m.in. nowotworom, cukrzycy, a nawet utracie wzroku.
- Olej, jako środek wymiany ciepła zwiększa ilość związków fenolowych w warzywach, przeciwnie do innych metod obróbki termicznej, takich jak gotowanie, gdzie wymiana ciepła odbywa się przez wodę - twierdzi prof. Cristina Samaniego Sanchez.
- W związku z tym, możemy potwierdzić, że smażenie jest metodą, która prowadzi do wzrostu frakcji fenolowej. Przy i tak wysokiej zawartości fenoli w surowych warzywach, w trakcie smażenia ich całkowita ilość zwiększa się jeszcze bardziej, szczególnie jeśli do smażenia wykorzystamy oliwę z oliwek. Czego nie można powiedzieć o gotowaniu warzyw w wodzie - dodaje.