Reklama

Jak wybrać dobrą siłownię?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa odnośnie zalet zdrowego trybu życia wzrosło zainteresowanie Polaków różnorodnymi formami aktywności sportowej. Co więcej, moda na bycie fit, nie dotyczy już tylko młodych i dbających o wygląd ludzi przed trzydziestką. Zdrowi i sprawni dzięki ćwiczeniom chcą być także współcześni czterdziestolatkowie, seniorzy czy kobiety w ciąży.

Dla branży fitness oznacza to wzrost liczby klientów. Jednak ich pozyskanie wymaga zrozumienia potrzeb oraz specyfiki każdej grupy nowych klientów, a w dalszej kolejności dostosowanie oferty sportowej do tych konkretnych wymagań. 

Ćwiczących będzie więcej

Aktywność sportowa Polaków nie należy do najwyższych w Europie. Zaledwie 7% z nas deklaruje regularne uprawianie sportu. Jedna trzecia podejmuje aktywność fizyczną raz w tygodniu, a tylko 12% ćwiczy przynajmniej raz w miesiącu. Biorąc pod uwagę umacniającą się tendencję dbania o kondycję oraz wzrost świadomości pozytywnego wpływu sportu na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, można przypuszczać, że odsetek osób regularnie odwiedzających kluby sportowe będzie rosnąć.

Reklama

Nie tylko sztangle

Choć działalność w branży fitness jest coraz bardziej dochodowym zajęciem, w coraz większym zakresie wymaga zdolności rozpoznawania trendów panujących wśród sportowców i osób podatnych na aktywność sportową, jak i świadomości zmian jakie zachodzą na polu zainteresowań nowymi dyscyplinami. - Jeszcze kilka lat temu siłownia utożsamiana była z miejscem gdzie jedyną formą aktywności jest podnoszenie sztang w celu rzeźbienia muskulatury. Dziś obiekty sportowe to miejsca gdzie spotkać można nie tylko osoby młode ale również w starszym wieku, czy też kobiety spodziewające się dziecka. W chwili obecnej wśród osób uczęszczających do klubów sportowych spotykamy pełen przekrój społeczny - ludzi z różnym wykształceniem, stanem posiadania i w różnym wieku, co determinuje konieczność dostosowania oferty klubu do zmieniających się potrzeb użytkowników.- zauważa Ireneusz Sęk, prezes zarządu spółki Fabryka Formy SA, zarządzającej poznańskim klubem fitness.

Zbadaj, czego szukają

 - Nie należy również zapominać, iż często to właśnie oferta - konkretne zajęcia przyciągają potencjalnych klubowiczów, dla których istotna jest atmosfera, a jednocześnie możliwość uczestnictwa w najbardziej pożądanych przez nich zajęciach. Poprzez ofertę badań wydolnościowych, spotkań indywidualnych z trenerem, dietetykiem, a także dodatkowych opcji konsultacji ze stylistą, rehabilitantem, czy też masażystą staramy się uczyć naszych klubowiczów mądrego, świadomego ćwiczenia i zdrowego stylu życia. Zależy nam, żeby dla każdego obecność w klubie była efektywna i kojarzona była z przyjemnością - dodaje.

Opiekunka w standardzie

Świadomość zmiany dotychczasowej struktury klientów klubów fitness o nowe grupy osób to dla właścicieli i menadżerów z jednej strony dobra wiadomość oznaczająca lepsze wyniki finansowe, z drugiej jednak sprawdzian z umiejętności dostosowania oferty usługowej do nowych okoliczności. Obiekty, których właściciele zdali ten sprawdzian, można rozpoznać po zróżnicowanej ofercie zajęć, wśród których znajdują się nie tylko standardowo - karnety na wciąż modną jogę, aerobic czy pilates, ale także na podbijającą Polskę Zumbę oraz programy skierowane do dużo bardziej wymagających osób jakimi są seniorzy. Coraz częstszym standardem w klubach  fitness staje się także zatrudnianie opiekunek do dzieci. Usługa taka, wychodząc naprzeciw potrzebom aktywnych matek, rozwiązuje problem z koniecznością zapewnienia opieki dla malucha na czas wizyty w klubie.

Liczy się sprzęt

Kierowanie się  zmiennymi potrzebami klientów dotyczy także unowocześniania i różnicowania zaplecza sprzętowego. - Klienci ośrodków sportowych przykładają dużą wagę do jakości sprzętu, na którym pracują. Wysoki standard świadczenia usług staje się podstawą prosperowania obiektów tego typu. Bardzo wyraźny jest również trend kompleksowych rozwiązań, gdzie poza inwestycjami w sprzęt, rozwija się sfera dietetyki, Wellness&Spa oraz zajęć dedykowanych najmłodszym. - uważa Sebastian Gazda, prezes zarządu spółki Star Fitness SA, będącej dystrybutorem sprzętu sportowego oraz rozwiązań treningowych dla branży fitness. - Obecna grupa odbiorców usług fitness jest bardzo szeroka, coraz częściej to czynnik ludzki decyduje o wyborze siłowni, dlatego też programy treningowe i szkoleniowe zyskują na znaczeniu. Dziś poza wyposażeniem i wystrojem liczy się klimat, a kompetentny zespół  wpływa w dużym zakresie na wybór obiektu sportowego - zaznacza.

Prognozy dotyczące rynku fitness, chociaż są obiecujące, nie spełnią się jeżeli Polacy wśród dostępnej oferty zajęć sportowych nie znajdą takich, które będą odpowiadać ich preferencjom, potrzebom i możliwościom finansowym. Jedynie spełnienie tych kryteriów sprawi, że coraz więcej z nas będzie chciało żyć aktywnie i zdrowo, a właściciele klubów fitness pokonają największych konkurentów, jakimi są kanapa i telewizor.

Paulina Siwak


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kondycja | aktywność | siłownia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama