Kolana łatwo jest przeciążyć

Staw kolanowy jest najdelikatniejszy i największy ze wszystkich stawów. Dlatego często ulega kontuzjom. Jak im zapobiec? Sprawdź!

Kolano należy do tzw. stawów zawiasowych - dzięki niemu możemy zginać nogę, a w maksymalnym zgięciu wykonywać także delikatne ruchy na boki. Staw kolanowy jest punktem styku masywnej kości udowej, kości piszczelowej i rzepki.

Powierzchnie stawowe zabezpieczają chrząstki, zwane łąkotkami. Sprawne działanie kolana umożliwiają liczne i bardzo mocne więzadła, takie jak więzadło krzyżowe, podkolanowe czy poboczne.

Rozgrzej staw

Pomimo solidnej budowy, kolana należą do najbardziej narażonych na kontuzję stawów. Szkodzi im zwłaszcza nadwaga właściciela i uprawianie sportu bez przygotowania. Jeśli wskoczymy w buty do joggingu wprost sprzed telewizora, więzadła kolanowe mogą okazać się za słabe. Dlatego osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, powinny zaczynać swą przygodę ze sportem od kilkutygodniowej zaprawy.

Reklama

W przypadku biegania warto przez jakiś czas uprawiać marsze, stopniowo zwiększając ich tempo i dystans. W przypadku aerobiku zaczynamy od najlżejszych sesji, a pierwsze ćwiczenia na siłowni powinien w brać dla nas doświadczony trener.

Ruszaj się precyzyjnie

Równie ważne jak stopniowe zwiększanie intensywności treningu, jest odpowiednie wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Robiąc przysiady, nie należy zginać kolan bardziej niż do 90 stopni.

Kolana nie powinny również przekraczać linii stóp ćwiczące go. Podczas treningu należy też uważać na to, by nie kierować ugiętych kolan silnie do wewnątrz. Prowadzi to do nadwerężenia wiązadeł krzyżowych.

Zmień złe nawyki

Nie bez znaczenia dla zdrowia kolan są również codzienne nawyki. W dłuższej perspektywie na stawy kolanowe źle wpływa chodzenie w butach na twardej i cienkiej podeszwie. Kolanom bardzo szkodzą tak że tzw. przeprosty. Siedząc, należy więc unikać opierania stóp o krzesło czy stół - staw kolanowy znajduje się wtedy w nienaturalnej, zbyt wyprostowanej pozycji.

Interweniuj w porę

Jeśli kolano sztywnieje, boli, strzyka, puchnie, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Nie ma się co łudzić. Kolano się nie rozrusza, może najwyżej zupełnie odmówić posłuszeństwa. (sb)

Wzmocnij kolana!


- Ćwicz mięśnie stabilizujące staw kolanowy

- Jeźdź na rowerze, pływaj i wykonuj przysiady, zginając nogi najwyżej do kąta prostego.

- Sięgnij po preparaty zawierające glukozaminę, która pomaga regenerować chrząstkę stawową.

- Nie chodź w butach na twardej podeszwie.

- Unikaj przeprostów - prostowania kolan poza fizjologiczny zakres ruchu.

- Nie ćwicz bez rozgrzewki.

- Dostosuj intensywność wysiłku do kondycji.


Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: aktywność | ćwiczenia | zdrowie | kolana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy