Reklama

Czy Stany Zjednoczone zbanują TikToka? Powodem szpiegostwo

TikTok jest jedną z bardziej popularnych aplikacji społecznościowych. Zajmuje najwyższe miejsca w rankingach, a badania pokazują, że młodzi użytkownicy korzystają z niego niemal jak z wyszukiwarki Google’a - poszukując tam odpowiedzi na dręczące ich pytania. TikTok ma też jednak swoją ciemną stronę. Choć wielu użytkownikom może dostarczać sporo rozrywki, ma równie dużo wad. Czy to spowoduje, że zostanie zbanowany w Ameryce, a być może następnie też w innych krajach?

TikTok z pewnością nie jest idealny. Zdarza się, że zobaczyć w nim możemy trendy, które są niebezpieczne i jakie mogą mieć tragiczne skutki wśród najmłodszych użytkowników. Aplikacja nie radzi sobie też stuprocentowo dobrze w przypadku zapobiegania rozprzestrzeniania fałszywych informacji. Co więcej, regularnie można też słyszeć pełne oburzenia i niepokoju głosy, które podają w wątpliwość to, jak TikTok przechowuje dane i co się z nimi dokładnie dzieje.

Temat podjął we wtorek komisarz Federalnej Komisji Łączności, który wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania platformy w związku z obawami dotyczącymi tego, co należąca do chińskiej firmy ByteDance aplikacja robi z danymi amerykańskich użytkowników. Brendan Carr chciałby całkowitego zakazu używania TikToka na teranie kraju. Czy to jednak możliwe do zrealizowania?

Reklama

TikTok próbuje dojść do porozumienia

Nie ma co ukrywać, że tego typu decyzja byłaby bardzo nieopłacalna dla twórców aplikacji. Między innymi z tego powodu TikTok próbuje się dogadać z rządem, prowadząc wielomiesięczne negocjacje na temat możliwego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, które pozwoliłoby aplikacji kontynuować działalność w Stanach Zjednoczonych. Warto też wspomnieć, że TikTok przeniósł dane amerykańskich użytkowników z serwerów własnościowych w USA i Singapurze na serwery w chmurze hostowane przez amerykańskie Oracle. 

To jednak nie uspokoiło komisarza Federalnej Komisji Łączności. Na ostateczną decyzję amerykańskiego rządu na pewno trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, a sytuację warto obserwować. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TikTok | USA | media społecznościowe | ByteDance

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy