Czy TikTok zniknie z USA? Decyzja Trumpa i kaprysy ByteDance
TikTok ponownie stanął w obliczu groźby zakazu działania w Stanach Zjednoczonych z powodu żądań związanych z bezpieczeństwem narodowym. Prezydent Donald Trump dąży do sprzedaży aplikacji amerykańskiemu nabywcy. Podmioty zainteresowane przejęciem TikToka obejmują m.in. Oracle Corporation, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

To już drugi raz, kiedy TikTok może zostać zakazany w Stanach Zjednoczonych. 19 stycznia aplikacja przestała działać dla 170 milionów użytkowników w USA po miesiącach walki rządu federalnego o oddzielenie platformy od ByteDance ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Przerwa w działaniu trwała zaledwie kilka godzin, nim Donald Trump wydał oświadczenie opóźniające egzekwowanie prawa.
Teraz ByteDance, spółka macierzysta TikToka, ma czas do 5 kwietnia, aby zawrzeć umowę o częściowej sprzedaży praw własności do niej, inaczej zostanie zablokowana w USA. Trump chce, aby Stany Zjednoczone były właścicielami 50% udziałów w firmie w ramach tego, co nazwał "wspólnym przedsięwzięciem".
TikTok już od kwietnia 2024 roku jest zagrożony w Stanach Zjednoczonych, kiedy to ówczesny prezydent Joe Biden podpisał ustawę uchwaloną przez Kongres, która nakazuje sprzedaż lub zakaz używania aplikacji w USA.
Co może się stać, jeśli TikTok nie osiągnie porozumienia do 5 kwietnia?
Jeśli TikTok nie zostanie sprzedany zatwierdzonemu przez Trumpa nabywcy, znów może dojść do całkowitego zablokowania aplikacji w kraju. Jednak nie jest to termin ustalony - wciąż może zostać przedłużony, chociaż wiceprezydent J.D. Vance powiedział, że najlepiej będzie, jeśli dojdzie do sprzedaży bez przedłużenia czasu.
Chociaż firma ByteDance nie była skłonna do sprzedaży swojej aplikacji, 20 stycznia rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mao Ning, powiedział, że decyzja "powinna zostać niezależnie podjęta przez firmy zgodnie z zasadami rynkowymi". Dyrektor generalny General Atlantic, członek zarządu i główny inwestor w ByteDance, Bill Ford, też wyznał, że wierzy, iż niedługo osiągną porozumienie w sprawie sprzedaży platformy.
Kto jest chętny na kupno TikToka?
Według wielu źródeł Oracle Corporation jest głównym zainteresowanym zakupem TikToka. Jest to nie tylko jedna z największych firm technologicznych na świecie, ale również jeden z trzech głównych sponsorów inwestycji Trumpa w infrastrukturę AI. TikTok już od 2020 roku współpracuje z Oracle w zakresie przechowywania i przetwarzania danych użytkowników w USA. Trump powiedział, że chciałby, aby to Oracle dokonał zakupu.
Wiele innych firm i przedsiębiorców zaoferowało kupno TikToka, między innymi Frank McCourt, założyciel Project Liberty, który zebrał grupę inwestorów, gotową zapłacić do 20 miliardów dolarów za aplikację.
Popularny twórca na YouTube Jimmy Donaldson, znany jako MrBeast, 15 stycznia opublikował informację, że spotkał się z kilkoma miliarderami i ma gotową ofertę kupna aplikacji.
Do grona chętnych zalicza się jeszcze Perplexity AI, Jesse Tinsley (założyciel firmy Employer.com), Microsoft, były sekretarz skarbu Trumpa Steve Mnuchin oraz Rumble.
Chociaż sami chińscy urzędnicy rządowi rozważali sprzedaż TikToka Elonowi Muskowi, ten powiedział, że nie jest zainteresowany kupnem platformy społecznościowej. "Nie składałem oferty na TikToka i nie mam żadnych planów na to, co bym zrobił, gdybym miał TikToka", stwierdził Musk.